29 srpen

Legiovlak ve Velkých Pavlovicích

MístoVelké Pavlovice
Datum a čas29. 8. - 3. 9. 2023

Nádraží Velké Pavlovice je jednadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Velkých Pavlovicích přístupný zdarma od úterý 29. srpna až do neděle 3. září. Ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918-1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Komentované prohlídky pro veřejnost začínají každou celou hodinu. Od září opět začínají komentované prohlídky pro školní skupiny, které lze objednat prostřednictvím webového formuláře.