23 květen

Legiovlak ve Zlíně

Datum a časDoprovodný program Legiovlaku ve Zlíně:

7. 11. – 19. 11. 2015

Začátkem listopadu přijede do Zlína Legiovlak – legionářské muzeum. Jedenáct zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Veřejnosti bude k dispozici zdarma až do 19. listopadu, poté vlak odjíždí do Břeclavi. 

Slavnostní zahájení expozice proběhne v sobotu 7. 11. 2015 od 10:00 za účasti vzácných hostů na nádraží Zlín – střed. Na slavnostním zahájení nebude chybět ani parní lokomotiva řady 433.002.

Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma. Ve všední dny od 8 do 16 a o víkendu od 9 do 16 hodin. Každou celou hodinu od 13:00 probíhají komentované prohlídky s průvodci (zdarma).

Zlin mapy

 Klikněte na mapu a zjistíte, kde Legiovlak stojí

Legiovlak se skládá z 11 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, krejčovského, obrněného, prodejního, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto byly na Liberecku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd nahlašovat na adrese  skoly@legiovlak.cz.


Doprovodný program Legiovlaku ve Zlíně:

Výstava Československé legie v Rusku 1914-1920 – ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU v budově 15

Vystava Zlin 


 LEGIOVLAK Zlín


Po Zlíně bude Legiovlak pokračovat do Břeclavi, Bratislavi a Slavkova u Brna. Pouť Legiovlaku skončí v roce 2020 a do té doby projede celou republiku a zavítá i na Slovensko. 

 

17:00 hod –