7 únor

Pocta Bedrníkovi aneb Za svobodu víry a svědomí

MístoTerezín, Principova alej 304 - Památník Terezín, Malá pevnost Terezín
Datum a čas16:00

www.facebook.com/events/346713468206969/

Ve středu 7. února 1945 byl v terezínské Malé pevnosti popraven hrabě Zdeněk Bořek-Dohalský, novinář Lidových novin, stoupenec Masarykova Československa a výrazná postava protinacistického odboje. Od roku 2020 je tento den součástí kalendária vzpomínkových akcí pořádaných Památníkem Terezín. K témuž datu se váže i jeho spolupráce na akci s Plzeňskou filharmonií. Páté pokračování „Pocty Bedrníkovi“ připomene nejen pohnuté osudy Zdeňka Bořka-Dohalského, ale také jeho bratra Antonína, vlasteneckého kněze, jenž byl po krátké internaci v Terezíně v létě 1942 odeslán do Osvětimi a tam nacisty zavražděn. V letošním roce si připomeneme také osudy dalších duchovních, kteří za druhé světové války prošli Malou pevností Terezínem.

Program:

  • 15:00 Setkání účastníků v prostoru před kinem Malé pevnosti a společný přechod na bývalé popraviště, kde proběhne pietní vzpomínka
  • 16:00 V předsálí kina Malé pevnosti pohovoří o osudech Zdeňka Bořka-Dohalského, jeho bratra Antonína a dalších duchovních perzekvovaných pro svou víru v terezínské Malé pevnosti historik Zdeněk Hazdra. Hudební doprovod k akci obstará České noneto a barytonista Roman Janál.
  • 17:30 Zakončení vzpomínky

Záštitu nad konáním akce převzali: Ladislav Chlupáč – senátor Senátu Parlamentu ČR za Litoměřicko a Slánsko a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Pořad je zároveň součástí mimořádné koncertní řady Plzeňské filharmonie pod názvem Historické reflexe pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy.