4 květen

Přednáška „Barikády v Pražském povstání“

MístoPraha 3-Žižkov, U Památníku 2 - Armádní muzeum Žižkov
Datum a čas18:00

www.facebook.com/events/1276918886539552/

Barikády z roku 1945 se staly v poválečných letech novinářskou a poetickou zkratkou pro povstání v Praze. Paradoxní ovšem je, že první protitankové zátarasy na území Prahy, zejména v jejích okrajových částech, postavili v dubnu 1945 sami Němci jako součást příprav na proměnu Prahy na frontový uzel obrany. První barikády ve vnitřním městě začali stavět Pražané spontánně na několika místech odpoledne 5. května 1945. Velení povstání pak v noci na 6. května vyzvalo všechny Pražany k systematickému budování barikád.

Kolik mužů, žen i dětí se podílelo na jejich stavbě, už dnes nelze zjistit. Poválečné odhady se pohybují od 100 000 do 250 000 Pražanů. Stejně tak i počet postavených barikád lze dnes odhadovat na jeden a půl až dva tisíce. Taktické rozmístění a stavbu jednotlivých barikád na místě řídili důstojníci, poddůstojníci i branci československé armády podle pravidel o polním opevňování. Samotné barikády by ovšem německé tanky zastavit nedokázaly. Jejich úspěšné využití bylo podmíněno vhodným nasazením povstaleckých jednotek, vyzbrojených protitankovými zbraněmi.

Přednáška, která se uskuteční 4. května 2023 od 18 hodin v Armádním muzeu Žižkov, se věnuje aspektům okolností vzniku, využití i následné likvidace barikád, jako prvku polního opevnění Prahy proti německému útoku ve dnech 5. až 8. května.

Rezervujte si svá místa na přednášce e-mailem na rezervaceakce@vhu.cz. O úspěšné rezervaci budete informováni.