4 září

Přednáška „Roztocké obrněné vlaky v Květnovém povstání 1945“

MístoRoztoky, Zámek 1 - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Datum a čas18:00

Třetí přednáška z přednáškového cyklu V TĚŽKÝCH DOBÁCH. Příběhy roztockých občanů v první polovině 20. století:

Roztocké obrněné vlaky v Květnovém povstání 1945

Přednáší historik Vojenského historického ústavu Mgr. Tomáš Jakl.

Jednou ze tří základen, odkud v době Pražského povstání operovaly povstalecké obrněné vlaky, byla stanice Roztoky u Prahy. Odpoledne 5. května 1945 se povstalci v Roztokách zmocnili dvou protiletadlových vozů, připojených k osobnímu vlaku, který do stanice přijel z Prahy, z nichž sestavili improvizovaný obrněný vlak (IOV) STALIN. Ráno 6. května přijela do Roztok z Kralup nad Vltavou souprava protiletadlových vozů, ukořistěná 5. května ve Slaném. Z vozů této soupravy byly sestaveny IOV SOKOL a IOV ORLÍK II. Všechny tři improvizované obrněné vlaky operovaly na trati mezi Kralupy a Holešovicemi. IOV SOKOL byl zničen při obraně Trojského mostu německým dělostřelectvem z Kobylis 7. května ve stanici Praha-Bubny. Odpoledne 8. května byl IOV STALIN nasazen u Nelahozevsi do likvidace německého IOV od Lovosic. Roztocké obrněné vlaky byly jedním z rozhodujících faktorů úspěšné obrany Holešovic a Letné. Souboj obrněných vlaků u Lovosic je navíc v podmínkách Květnového povstání zcela ojedinělý.

Přednáškový cyklus V těžkých dobách, který bude v muzeu probíhat po následující měsíce, přiblíží vybrané kapitoly z života obyvatel Roztok a Žalova v dramatické první polovině 20. století. Přeneste se s námi do minulosti a připomeňte si období první republiky, nacistické okupace a mnohé další. Pozvání přijali i historikové z Vojenského historického ústavu a Muzea československých legií.

Přednášky se budou konat vždy první středu v měsíci (s výjimkou května) od 18:00 v Historickém sále zámku. Jednotné vstupné činí 30 Kč.