6 listopad

Přednáška „Roztoky proti totalitě: roztočtí občané perzekvovaní po únoru 1948“

MístoRoztoky, Zámek 1 - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Datum a čas18:00

Pátá přednáška z přednáškového cyklu V TĚŽKÝCH DOBÁCH. Příběhy roztockých občanů v první polovině 20. století:

Roztoky proti totalitě: roztočtí občané perzekvovaní po únoru 1948

Přednáší historik Vojenského historického ústavu PhDr. Jiří Plachý, Ph.D.

Přednáška se bude zabývat tématem perzekuce roztockých občanů komunistickým režimem v letech 1948–1952. Jenom v těchto letech byly odsouzeny komunistickou justicí dvě desítky místních občanů. Svým rozsahem tak byly postihy srovnatelné s léty nacistické okupace. Přednáška přiblíží osudy konkrétních jedinců, odsouzených např. za účast v ilegálních protistátních skupinách, pomoc agentu chodci či urážku Klementa Gottwlada. Zmíněna bude rovněž perzekuce živnostníků i „roztocká stopa“ v procesu s Miladou Horákovou.

Přednáškový cyklus V těžkých dobách, který bude v muzeu probíhat po následující měsíce, přiblíží vybrané kapitoly z života obyvatel Roztok a Žalova v dramatické první polovině 20. století. Přeneste se s námi do minulosti a připomeňte si období první republiky, nacistické okupace a mnohé další. Pozvání přijali i historikové z Vojenského historického ústavu a Muzea československých legií.

Přednášky se budou konat vždy první středu v měsíci (s výjimkou května) od 18:00 v Historickém sále zámku. Jednotné vstupné činí 30 Kč.