25 květen

Přísahali republice

MístoŽamberk
Datum a čas8:45-22:00

www.facebook.com/events/895026405643577

Město Žamberk ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky, Pardubickým krajem, Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar z.s. zve širokou veřejnost na celodenní vojensko-historickou akci „PŘÍSAHALI REPUBLICE“.

Oslavy při příležitosti 80. výročí příchodu paraskupiny BARIUM ve složení Josef Šandera, Josef Žižka a Tomáš Býček s vysílačkou MARTA do Žamberka a zároveň 115. výročí narození gen. Josefa Knopa, žamberského rodáka a velitele 2. praporu 1. čs. samostatné brigády v SSSR se uskuteční 25. května 2024 v Žamberku.

V dopoledních hodinách bude městem projíždět kolona historických vojenských vozidel, která zastaví i na Masarykově náměstí. V 10:30 hodin se na náměstí Gen. Knopa uskuteční u nově zrenovovaného pomníku gen. Josefa Knopa první pietní akt a ve 13:00 hodin proběhne druhý pietní akt u pamětní desky BARIA v Žamberku-Polsku. Oba pietní akty proběhnou za účasti významných hostů, válečných veteránů a pamětníků. Hlavní program pak započne ve 14:00 hodin v areálu Pod Suticí v Žamberku-Polsku. Představí se kluby vojenské historie v dobových táborech s polní kuchyní i bohatou sbírkou zbraní a výstroje. K vidění budou historické vojenské automobily, motocykly i obrněný transportér Bren Carrier. V průběhu odpoledne a podvečera se uskuteční módní přehlídky s názvem „Prvorepubliková móda“. Návštěvníci tak budou moci zhlédnout dobovou přehlídku originálních oděvů z let dvacátých, třicátých i čtyřicátých. V podvečerních hodinách se můžete těšit na koncert desetičlenné kapely z východočeských Holic s názvem The Backway, kteří hrají známé (nejen) rock’n’rollové hity. Závěr večera bude patřit biografu ve vojenském táboře.

Vstup na akci je zcela zdarma a bohaté občerstvení zajištěno.

Akce se koná pod záštitou ministryně obrany České republiky Jany Černochové a také pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.