12 leden

SILVER A v paměti tří generací

MístoPardubice / Sezemice
Datum a čas12.01.2022 14:00 - 18:00

2022

 

2022

 

SILVER A v paměti tří generací konané pod záštitou ministra kultury a hejtmana Pardubického kraje ve spolupráci s Městem Sezemice a Československou obcí legionářskou.

Operace Silver A a protinacistický odboj na Pardubicku jsou jedním z nejvýznamnějších symbolů vzdoru a odhodlání československých občanů nepodvolit se nacistické okupaci a zvůli. Nejedná se pouze o úspěšnou zpravodajskou akci čs. armády, nejedná se pouze o nesporný důkaz toho, že domácí odboj v Československu fungoval a efektivně podporoval akce exilové vlády. Jde především o myšlenku svobody a o příběhy jednotlivých účastníků. Lidí, kteří ve svobodu věřili a pro ni podstupovali nepředstavitelná rizika a přinášeli oběti nejvyšší. Tito lidé, jejich osudy a hrdinské činy nesmí být zapomenuty.

Hlavní program dne bude probíhat v sále Sezemický dům, kde se vedle hudebního vystoupení Ústřední hudby Armády ČR a historické přednášky Vlastislava Janíka Neobyčejní lidé. Podporovatela paravýsadků z Velké Británie představí nová výstava Děti, škola a válka. Ukázku z knihy Mauthausen – konečná stanice přečte herec a představitel Alfréda Bartoše s televizní minisérie Operace Silver A, pan Jiří Dvořák. 

Od 14:00 hodin se uskuteční pietní akt v areálu Larischovy vily 549 (530 03 Pardubice IV-Studánka) 

Od 15:30 hodin se uskuteční setkání pamětníků pardubického odboje a jejich potomků a všech, kteří byli na této významné odbojové akci účastni, Sezemice

 

https://www.facebook.com/events/604311080865334/