23 květen

Workshop „Čs. legionáři, ‚nelegionáři‘ i rudoarmějci“

MístoPraha 3-Žižkov, U Památníku 2 - Armádní muzeum Žižkov
Datum a čas17:45

www.facebook.com/events/1352565788645852/

Tematický workshop pro veřejnost představí zájemcům tuzemské i zahraniční informační zdroje, které jim mohou být užitečné při pátrání po vojenských osobách zapojených do dění první světové války.

23. 5. 2023 – Čs. legionáři, „nelegionáři“ i rudoarmějci

Témata: organizace československých legií – doplňování – evidence – tzv. legionářská legislativa – Kancelář čs. legií (kartotéky a osobní spisy) – spolková činnost (legionářský tisk) – čs. příslušníci Rudé armády

Lektoři: Mgr. Tomáš Kykal, Mgr. Marek Fišer (VHÚ Praha)
Hosté: Mgr. Jan Chleboun (VÚA-VHA), Mgr. Vlastimil Křišťan (ČsOL)

Na setkání si budeme povídat nejen o tom, kde lze takové zdroje najít, jak v se v nich zorientovat a efektivně hledat, ale zaměříme se i na interpretaci zjištěných údajů a jejich souvislostí. Budeme se přitom snažit v co největší míře využívat online dostupné digitální dokumenty, databáze a nástroje, které práci značně usnadňují. Získané znalosti mohou zájemci využít například při bádání o rodinné minulosti. Ostatně téměř každý z nás má mezi svými předky někoho, kdo byl do tehdy největšího vojenského konfliktu zatažen.

Obsazenost jednotlivých workshopů je limitována 40 místy, proto je nezbytné si účast včas zarezervovat na adrese rezervaceakce@vhu.cz. Přednášky začínají v 18 h, sraz účastníků je 17, 45 v recepci Armádního muzea Žižkov, U Památníku 2, Praha 3.