Pamětní list legií Vojtěcha Chovance

Pamětní list legií Vojtěcha Chovance

Jedním z typických památečních předmětů na službu v legii je "Pamětní list legií". Obsahují obvykle základní informace o legionáři, jeho fotografii, datum a místo vstupu do legie, jednotku u které sloužil, místa bojů, obdržené dekorace  a často také loď návratu a datum demobilisace.

Tyto tisky si legionáři zakupovali spolu s rámy od roku 1923 u firmy Josefa Brůžka z Prahy. Cena zaskleného tisku se základním nezdobeným rámem byla 100 Kč. Dodnes se zachovaly rámy různých provedení, ozdobení a barvy. Samotný tisk vznikl již v roce 1919 jako školní obraz s názvem Padlým hrdinům, jehož autorem byl Karel Špillar.


Ruský legionář Vojtěch chovanec si objednal zdobnější variantu s československým znakem obklopeným lipovými ratolestmi a rám dolněný lipovými ratolestmi v přírodní barvě.

Zdroj:
Legionářský směr: Orgán Československé Obce Legionářské. Praha: Svaz československých legionářů, 22.3.1923. Dostupné on-line z: http://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/uuid/uuid:9cf6edd0-4279-11e1-97fb-0013d398622b


Galerie

//funkce, která mi vybere všechny exponáty, přiřazení k legionáři pomocí id id_krev = $identifikator a uloží do proměnné $predmety

Exponát pochází z pozůstalosti legionáře v našem archívu

CHOVANEC Vojtěch

*20.4.1893
Katěřinky
(okr. Opava)