Rakousko-uherská osvětlovací pistole vz. 1904 „Hebel“

Rakousko-uherská osvětlovací pistole vz. 1904 „Hebel“

Noční přepadový boj byl od pradávna riskantní, ale dovoloval získat převahu i nad početnějším nepřítelem vyvoláním zmatku a paniky a překonat snadněji obranné systémy. Moderní technologie posunuly možnosti i v tomto směru a armády koncem 19. století zavedly jednoranné osvětlovací pistole jednoduché konstrukce. Ty byly schopné osvětlovat bojiště v čase a místě, kde to bylo zrovna akutně potřeba. První užití ve válečném konfliktu je zaznamenáno v Rusko-japonské válce 1904-1905.

V Německu byla v roce 1894 vyrobena a zavedena Leuchpistole M.94 "Hebel" pro jednotky sapérů. O deset let později tento model přejala, a ve vlastních továrnách vyráběla, i armáda rakousko-uherská pod označením Leuchpistole M 04. Slangový název „Hebel“ získala zbraň z německého označení výrazné esovitě prohnuté páky sloužící k odemknutí hlavně. V průběhu počátečních bojů 1. světové války se signální pistole dostaly od sapérů také k ostatním složkám armády.

Vystřelená světlice ráže 26,5 mm osvětlovala kruh průměr 200 kroků na 8-10 vteřin bílým světlem. V průběhu Velké války byla zavedena také munice s padáčkem na delší dobu osvětlování a signalizační munice, která umožňovala jednotkám základní komunikaci podle barev, zvuku, kouře či exploze. Osvětlovací pistole fungovala také jako účinná zbraň proti vzducholodím a balonům. Právě tímto modelem sestřelila 8. června 1915 osádka rakousko-uherského létajícího člunu Lohner L48 první italskou vzducholoď, poté co na ni marně vypotřebovala munici z kulometu i osobních zbraní.

Osvětlovací pistole vz. 1904 zůstaly ve výzbroji Československé armády až do roku 1939,  i když byly postupně nahrazovány novější domácí raketovou pistolí vz. 30.

 

Zdroje:

https://www.valka.cz/topic/view/35576

https://www.bergflak.com/LPstory.html

https://heeresgeschichten.at/sonstiges/leuchtpistole/leuchtpistole1.htm

http://www.forumeerstewereldoorlog.nl/wiki/index.php/Hebel_Modell_1894

http://www.vhu.cz/exhibit/cs-signalni-pistole-vzor-30/

https://www.vojsko.net/ceskoslovensko/3170-zbrane-pro-pechotu-prvni-republiky-4-dil-osvetlovaci-pistole-a-rucni-granaty

https://nagyhaboru.blog.hu/2013/09/18/az_1904_mintaju_jelzopisztoly


Armáda
Rakousko-uherská armáda

Armáda
Československá armáda


Galerie