Rakousko-uherské pouzdro na legitimační lístek pro mužstvo vz. 1902

Rakousko-uherské pouzdro na legitimační lístek pro mužstvo vz. 1902

 

Rakousko-uherské pouzdro na legitimační lístek pro mužstvo (Legitimationsblattkapsel für Mannschaft) bylo zavedeno v roce 1902. Doplnilo tak již dříve zavedený lístek k identifikaci raněných a padlých, který ovšem bez ochrany špatně odolával vojenskému životu. Uzavřené pouzdro má včetně očka rozměry 58 x 33 mm a je vyrobené z mosazného plechu. Obě strany pouzdra jsou spojeny jednoduchým pantem a lístek byl uvnitř uchováván ve složeném stavu zachycený pod vnitřní drátěnou svorkou. Do pouzdra, jako jediného dokladu, který měl voják u sebe, se vkládali také certifikáty obdržených vyznamenání.

V průběhu války se začala pouzdra nosit přednostně na krku na šňůrce či řetízku. V důsledku válečného nedostatku byla pouzdra vyráběna i z méně kvalitních materiálů a v obavě z rozpuštění inkoust na lístcích vojáci pláště doplňovali raženými či rytými osobními údaji. V roce 1916 bylo pouzdro doplněno petlicí, která jej měla uchovat v uzavřeném stavu. V lednu 1917 pouzdro okopírovala také ruská carská armáda, ale jeho distribuce mezi jednotky byla omezená.

Tento konkrétní kus pochází z pozůstalosti ruského legionáře Gustava Chvatíka (*25.12.1891), který v něm ponechal jak původní rakousko-uherský lístek, tak nový lístek vydaný 5. československým střeleckým plukem.

 

Zdroje:

ORTNER, Christian M., HINTERSTOISSER, Hermann. The Austro-Hungarian Army in the First World War – Uniforms und Equipment – from 1914 to 1918. Volume 2. Vídeň: Verlag Militaria, 2013. Str. 38-43.

https://www.westernfrontassociation.com/world-war-i-articles/identifying-the-dead-a-short-study-of-the-identification-tags-of-1914-1918/

http://www.vhu.cz/exhibit/rakousko-uherska-identifikacni-znamka-m1902/

https://cripo.com.ua/stories/?p=132725/
Země původu
Rakousko-Uhersko

Armáda
Rakousko-uherská armáda

Legie
Ruská legie

Jednotka
5. střelecký pluk


Galerie

//funkce, která mi vybere všechny exponáty, přiřazení k legionáři pomocí id id_krev = $identifikator a uloží do proměnné $predmety

Exponát pochází z pozůstalosti legionáře v našem archívu

CHVATÍK Gustav

*25.12.1891
Kroměříž
(okr. Kroměříž)