Rakousko-uherský Univerzální granát

Rakousko-uherský Univerzální granát

 

Rakousko-uherský Univerzální granát byl prvním rakousko-uherským továrně vyráběným granátem za Velké války a prvního nasazení se dočkal již na srbské frontě. Relativně drobný válcovitý granát o váze 0,6 kg nabízel po úpravách celou škálu použití a zasahoval až 100 střepinami oblast o průměru 15 m (20 kroků). Mohl sloužit jako časovaný i nárazový ruční granát, jako puškový granát i jako nástražná mina. Každá sada granátů byla dodávaná s celým příslušenstvím a pochopitelně tím trpěla cena i snadná ovladatelnost.
Mosazná čepička na vrcholu granátu zneschopňovala dopadové funkce. V takovém případě se granát inicioval vyškubnutím zápalníku na boku a explodoval po 8 vteřinách. Preferovanějším použitím mělo být použití dopadové varianty. Při tomto užití se měl granát vrhat roztočením za lanko padáčku přivázaného standardně na dně granátu a levou rukou těsně před vržení voják sundal ochrannou čepičku. To odhalilo perkusní nárazový systém. Poměrně složitý systém inicioval asi po 23 m (30 krocích) letu tlak vzduchu proudící otvory ve špičce granátu. Do té doby nebyl granát nebezpečný. Následně po dopadu na zem explodovala menší nálož, která granát vymrštila zhruba do výše kolen a následně explodovala primární trhavina.

Pro použití v pušce bylo nutné vyměnit spodní díl s padáčkem za šroubovací vodící tyč, která se  zasouvala do hlavně pušky. Takové používání pochopitelně poškozovalo vývrt hlavně. Opět bylo třeba před vystřelením manuálně odstranit krycí ochranou čepičku. Puškový granát se odpaloval v kleče s opřením pušky o koleno za použití speciálního „slepého“ náboje. Při 45° náměru mohl voják zasáhnou cíl na 460 m (600 kroků). K míření mu sloužila jednoduchá doplňková mířidla k pušce M. 95.
Poslední použití v podobě nástrahy bylo určeno pouze pro ženisty. Boční zápalka mohla být dle návodu opatrně demontována, nahrazena zápalnou šňůrou a takto odpálena na dálku.

Patrně největšího užití nalezl na italské frontě a z italského manuálu pochází i druhý nákres.

 

Zdroje:
http://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/uuid/uuid:a9d0a0a5-c060-4cde-a31f-9ef92de3a979

https://www.greatwarforum.org/topic/167097-austro-hungarian-rifle-grenade/


Armáda
Rakousko-uherská armáda


Galerie

//funkce, která mi vybere všechny exponáty, přiřazení k legionáři pomocí id id_krev = $identifikator a uloží do proměnné $predmety