Národní pouť k Bachmači

Národní pouť k Bachmači

Československá obec legionářská, u příležitosti 100. výročí bojů československých jednotek u železničního uzlu Bachmač, navázala na historické tradice a v rámci projektu Legie 100 realizuje jako hlavní vzpomínkovou akci pouť na místa bojů u Bachmače. Tato akce probíhá v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky, Velvyslanectvím ČR v Kyjevě a dalšími vlasteneckými spolky. Vyvrcholením cesty, na kterou se vydávají poutníci Československé obce legionářské a Sdružení Čechů z Volyně ve dvou autobusech ministerstva obrany a další zájemci v autobusu Jednoty ČsOL Horácko, budou vzpomínkové a pietní akty 10. března 2018 ve Veliké Doči a na železničním nádraží Bachmač-Kyjevskij, spojené s odhalením nově postaveného pomníku a dvou pamětních desek. Na tato místa dorazí i delegace Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky s válečnými veterány, potomky účastníků bojů a dalšími hosty leteckým speciálem MO ČR a AČR.

Na letošní březen připadá i další významné výročí, jež má své pevné místo v československé vojenské historii. Uplyne 75 let od prvního vystoupení československých vojáků na východní frontě ve 2. světové válce. Obec Sokolovo, kde svedli příslušníci 1. čs. samostatného polního praporu 8. března 1943 svůj první boj, leží asi 300 km jihovýchodněji od Bachmače, a tak cesty poutníků povedou i k této ukrajinské obci, kde 10. března 2018 uctíme hrdinství našich vojáků při osvobozování naší vlasti.

Při zpáteční cestě si poutníci připomenou boje u Bachmače ještě 12. března 2018 na dvou místech v České republice. V Přáslavicích u 73. tankového praporu „Hanáckého“ se zúčastní slavnostního nástupu praporu, věnovaného 100. výročí prvního bojového nasazení 6. čs. střeleckého pluku „Hanáckého“, na jehož tradice útvar navazuje a v Olomouci u bývalých kasáren 6. čs. střeleckého pluku „Hanáckého“, kde položí květiny u desky připomínající boje u Bachmače. Naši bratři z olomoucké jednoty zde na 11. a 12. března připravili vzpomínkový program pro školy a veřejnost, který vyvrcholí právě příjezdem poutníků od Bachmače a předáním prsti a pamětní stuhy ČsOL městu Olomouc.

Program

PROGRAM POUTĚ: 

9. března 2018 (pátek)

13:00 Slavnostní pietní akt v Sokolově k 75. výročí bitvy
14:00-15:00 Bojová ukázka bojů u Sokolova

10. března 2018 (sobota)

12:00 Odhalení pomníku padlých legionářů ve Velké Doči
14:00 Odhalení pamětní desky padlých legionářů v Bachmači
16:50 Prohlídka místa bojů u Peski
18:30 Pietní akt u pomníku padlých čs. vojáků ve Svitanoku

12. března 2018 (pondělí)

14:00 Slavnostní nástup 73. tankového praporu „Hanáckého“ v Přáslavicích
18:30 Pietní akt, předání prsti od Bachmače městu Olomouc a slavnostní zakončení pouti