Ostrava nezapomíná

19. 5. 2025

Psal se poslední dubnový den roku 1945, když se do míst, kde řeka Ostravice dělí centra Moravské a Slezské Ostravy, probojovaly od Vítkovic stroje 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR spolu s pěšáky 315. gardového horského střeleckého pluku Rudé armády.

Po 80 letech, dne 26. dubna 2025, se korytem řeky výstřely rozezněly znovu, a to v rámci rekonstrukce, kterou město Ostrava uspořádalo v rámci jubilejních oslav. Na bermě slezského břehu se v symbolické bojové ukázce střetlo několik desítek účastníků v německých, čs. a sovětských stejnokrojích. A právě rudoarmějce mezi jinými věrně ztvárnili také členové a členky Jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1 pod vedením br. Richarda Růžičky, kteří do boje vyrazili coby střelecké družstvo, ale také jako zdravotnice a spojařky. Připojili se tak k členstvu jednot Ostrava 2, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná a řady klubů vojenské historie, které svým vystoupením poskytlo několika tisícům diváků nevšední zážitek, jenž připomenul vysokou cenu, kterou byla v dubnu 1945 vykoupena svoboda. To vše za moderování dalšího z našich členů, br. Viktora Grossmanna.

Oslavy 26. dubna se však neomezily pouze na bojovou ukázku. Na Slezskoostravském hradě bylo po celý den ke shlédnutí množství historické i současné armádní techniky, dobové tábory, statické i dynamické prezentace a další bohatý kulturní a vzdělávací program, včetně přednášek či přehlídek stejnokrojů. Ve velkém sále hradu připravila pro návštěvníky Jednota ČsOL Ostrava 1 výstavu věnovanou čestnému předsedovi jednoty, jednomu z osvoboditelů města, genpor. Mikuláši Končickému (1925-2015). Na té se vedle řady zajímavých exponátů, ilustrujících jeho válečnou anabázi, objevily dosud nepublikované fotografie, nebo také předměty z jeho osobní pozůstalosti. O fundovaný komentář k výstavě se pak ochotně starali naši členové a členky ve stejnokrojích z let 1939-1945.

Špalíry uniformovaných, prapory, tóny pochodů a rázné povely pak 30. dubna zaplnily prostranství před památníkem Rudé armády v moravsko-ostravských Komenského sadech. Na místě, kde obyvatelé města od roku 1946 vzdávají každoročně vděk všem, kdo bojovali a umírali za osvobození ČSR na sklonku druhé světové války, ani tentokrát nechybělo početné publikum. O významu výročí k němu promluvil primátor města Jan Dohnal, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Veřmiřovský a ředitel Krajského vojenského velitelství (KVV) Ostrava plk. gšt. Jaroslav Medek. Mezi čestnými hosty nechyběl stotříletý účastník čs. zahraničního odboje na východě br. plk. v. v. Jan Ihnatík.

Delegace tvořené ústavními činiteli, představiteli samospráv, institucí, bezpečnostních složek a spolků následně složily k památníku květinové dary. Za ČsOL tak učinila členka Předsednictva Republikového výboru ČsOL ses. Eva Armeanová a organizační tajemník br. Jiří Filip, za naši jednotu její předseda br. Martin Lokaj. Ten v průběhu slavnostního aktu obdržel z rukou plk. gšt. Jaroslava Medka Pamětní odznak KVV Ostrava coby ocenění za spolupráci a zásluhy o udržování tradic Armády ČR.

Symbolickou stráž u mauzolea, kde spočívá více jak šest stovek rudoarmějců, čs. vojáků a civilistů padlých v bojích jara 1945, po celou dobu vzorně drželo členstvo Jednoty ČsOL Ostrava 1 oděné do historických stejnokrojů 1. čs. samostatné tankové brigády a Rudé armády. Čestného úkolu se následně ujalo také u Památníku hrdinů ve Slezské Ostravě, legendárního tanku č. 051, a na dalších pietních místech v jeho okolí, kde spolu s poutí ČsOL na Ostravsko vzdalo hold jak čs. tankistům, tak Ostravanům, kteří se za nemalých obětí aktivně zapojili do protinacistického odboje i samotného osvobození svého města. 

text: br. Martin Lokaj
foto: br. Denis Ficek; Jan Vlček; SM Ostrava