Připomenuli jsme si 84 let od začátku letecké bitvy o Anglii

10. 7. 2024

Termín 10. července je považován za začátek legendární letecké bitvy o Anglii, či chceme-li bitvy o Británii. Příslušníci britského Královského letectva zde společně se spojenci z mnoha okupovaných zemí zastavili plány nacistického Německa na invazi do Spojeného království. Ve vzdušných bojích se vyznamenalo také 88 Čechoslováků. Jejich odvahu jsme si po 84 letech připomněli pietním aktem u památníku na náměstí Svobody v pražských Dejvicích.

Pietní akt u příležitosti 84. výročí letecké bitvy o Anglii uspořádala Československá obec legionářská ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky a s podporou Posádkového velitelství Praha. Kromě čestné stráže vojáků se k pomníku postavili také praporečníci ČsOL a Sokola Hanspaulka. K základnímu kameni pomníku pak vojáci pražské posádky položili květinové dary přítomných delegací.

Senát Parlamentu České republiky zastoupil předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, pan senátor Jiří Růžička. Ozbrojené síly reprezentoval velitel Vzdušných sil Armády České republiky generálmajor Petr Čepelka. Dále se zúčastnil radní Hlavního města Prahy pan Michal Hroza, zástupce ředitele Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany České republiky pan Pavel Kugler a zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství Hlavní město Praha podplukovník Pavel Kácl. Za pořádající legionářskou Obec položil květiny k pomníku br. plukovník v. z. Viktor Šinkovec, vedoucí projektu Péče o válečné veterány, kterého doprovodili dva studenti Vojenské střední školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové, která nese čestný název „Škola Československé obce legionářské“. Britské velvyslanectví se z účasti omluvilo, ale poslalo vlastní květinový dar.

S projevy vystoupil pan senátor Jiří Růžička a br. Viktor Šinkovec. Na závěr své děkovné řeči br. Šinkovec zdůraznil: „Budeme-li znát své hrdiny, budeme vždy připraveni postavit se výzvám, které před nás budou kladeny.

Po projevech byl pietní akt, který moderoval organizační tajemník ČsOL br. Jiří Filip, zakončen státní hymnou České republiky.

text: br. Petr Tolar
foto: Ján Váchaľ