Připomínka 30. výročí úmrtí ppor. i. m. Václava Martínka v Dačicích

31. 1. 2024

Jednota Československé obce legionářské „br. Stanislava Berana“ v Jindřichově Hradci uspořádala v sobotu 13. ledna 2024 v úzké spolupráci s Městem Dačice pietní akt k uctění památky dačického rodáka, ppor. i. m. Václava Martínka.

Pietní setkání bylo zahájeno skladbou Hoši od Zborova v podání členů Městského dechového orchestru Dačice. Úvodního slova, stejně jako moderování celého setkání se ujal br. Petr Pokovba. Čestnou stráž u hrobu ppor. i. m. Václava Martínka utvořili symbolicky bývalí příslušníci mise UNPROFOR organizovaní v ČsOL a SVV ČR.

Pietní akt se za účasti rodiny konal na Novém hřbitově v Dačicích na Jindřichohradecku v den 30. výročí tragické dopravní nehody nedaleko obce Udbina na území dnešního Chorvatska, která tehdy jedenačtyřicetiletého desátníka Martínka stála život. Představitelé města Dačice v čele s panem starostou Milošem Novákem, jednot ČsOL z Jindřichova Hradce a Českých Budějovic, KO SVV ČR Jihočeské kraje a jindřichohradeckého Klubu výsadkových veteránů genmjr. Rudolfa Krzáka položili k místu jeho posledního odpočinku květinové dary.

Následovaly projevy čestných hostů. Pan starosta ve své řeči mimo jiné zdůraznil důležitost zahraničních misí při řešení ozbrojených konfliktů. Předseda jednoty ČsOL Jindřichův Hradec br. Karel Ludvík poté připomněl historii účasti českého kontingentu v misi UNPROFOR a životní osudy Václava Martínka. Svou osobní vzpomínku na události okolo tragické nehody a smrti Václava Martínka předal zúčastněným pplk. v. v. Ing. Vojtěch Plesník, předseda Jihočeské krajské organizace SVV ČR.
Pietního setkání se zúčastnil rovněž předseda Československé obce legionářské a Sdružení válečných veteránů ČR plk. v. v. MUDr. Pavel Budinský. Ten také společně s Vojtěchem Plesníkem předal vdově po Václavu Martínkovi pamětní medaili k 30. výročí vzniku SVV ČR. Paní Martinková jen krátce poté obdržela z rukou br. Václava Holuba také útočný nůž UTON vz. 75 z limitované edice věnované pozůstalým po příslušníkům a příslušnici AČR, kteří se ze zahraničních misí nevrátili ke svým rodinám živí.

Památku ppor. i. m. Václava Martínka přítomní na závěr pietního aktu uctili minutou ticha za zvuku Večerky, kterou následovala státní hymna České republiky.

Účastníci se ještě přesunuli na Palackého náměstí v Dačicích, kde byly položeny květinové dary také k pamětní desce upomínající mimo Václava Martínka také na dva další dačické rodáky, kteří zahynuli v zahraničních misích Armády ČR, a to Bohumila Vávrů a Petra Hose.

Po ukončení oficiální části pozval pan starosta Miloš Novák přítomné na neformální setkání v prostorách Městského úřadu.

text a foto: ses. Marcela Tolarová