Veřejnost se poklonila válečnému hrdinovi z Třince Arnoštu Steinerovi

15. 1. 2024

Členové Jednoty Československé obce legionářské ve Frýdku- Místku, společně s členy Matice slezské pobočném spolku Bystřice nad Olší a oblastního výboru Matice slezské Český Těšín si v neděli 14. ledna 2024 připomněli narození válečného hrdiny, českého vlastence, čestného občana statutárního města Třince, plukovníka in memoriam Arnošta Steinera.

Připomeňme, že Arnošt Steiner se narodil 12. ledna 1915 v Třinci, v židovské rodině. Dne 26. října 1939 byl se svým otcem předvolán na gestapo a odeslán do tábora v Nisku nad Sanem. Odsud se jim podařilo utéci, ovšem po překročení hranic se SSSR byli obviněni ze špionáže a odsouzeni na deset let těžkého žaláře do gulagu. V roce 1942 se v Buzuluku se svým otcem přihlásili do tvořící se československé jednotky, které velel podplukovník Ludvík Svoboda. Arnošt Steiner bojoval u Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerkve a Žaškova a legendárním se stal zejména v bojích na Dukle v rámci karpatsko-dukelské operace v září 1944, při dobývání kóty 534 a Hyrowy hory. Vysloužil si přezdívku „Železný Arnošt“, protože nezraněn přežil i tehdy, kdy to podle spolubojovníků nebylo možné. Generál Ludvík Svoboda o něm prohlásil: „To, co dokázal Steiner, už nikdo nikdy nedokáže a nic podobného neuvidí. Můžete mi věřit, že jsem ve dvou válkách viděl mnoho, ale málokdy činy obdobné Steinerovým.

Byl vyznamenán sedmi Československými válečnými kříži, dvěma medailemi Za chrabrost před nepřítelem, Sokolovskou pamětní medailí, medailí Za zásluhy a byl mu také udělen Řád Bílého lva Za vítězství atd. Zemřel 9. října 1982 v Brně. Město Třinec udělilo 12. listopadu 2015 plukovníkovi i. m. Arnoštu Steinerovi čestné občanství jako projev úcty za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím projevených v bojích 2. světové války.

Při příležitost 109. výročí narození Arnošta Steinera, předal předseda Jednoty ČsOL ve Frýdku-Místku br. Petr Majer členské legitimace novým členům jednoty.

text: br. Teodor Hybler
foto: br. Eduard Hybler a Břetislav Snášel