Výjimečné výročí

26. 2. 2024

Je výjimečné, pokud se člověk dožije stého výročí narození. Tohoto úžasného výročí se dožil dne 15. února válečný veterán pan Miroslav Bernat. Velký podíl na neformální oslavě má starosta obce Volevčice pan Jiří Fröhlich a jeho manželka. Oslavenci byly doručeny dva blahopřejné dopisy k výročí narození. Od ministryně obrany paní Jany Černochové předali dopis zástupci Agentury pro podporu válečných veteránů prap. Michal Vondraš a nrtm. Jindřich Beran.

Druhý blahopřejný dopis od ministra práce a sociálních věcí pana Mariana Jurečky předala zástupkyně delegace a vedoucí oddělení Okresní správy sociálního zabezpečení Most paní Kateřina Slavíková. Dalším gratulantem s dárkovým košem a dárkem Ministerstva obrany České republiky byl vedoucí projektu Péče o válečné veterány br. Viktor Šinkovec.

Telegraficky ze života oslavence. Jmenovaný byl odveden v Rovně 27. března 1944 a v dubnu se ocitl na frontě u Torčinu. Nejhorší boj, kterého se zúčastnil byl u Machówky. S československou armádou postupoval až k Liptovskému Mikuláši, kde dostal těžký zápal plic s komplikacemi. Po skončení války a uzdravení reemigroval do Československa. S manželkou se v roce 1949 usadili ve Volevčicích, kde stále se svou rodinou žijí.

text a foto: ses. Zdeňka Hofmanová, br. Jaroslav Novák