Význačné životní jubileum válečné veteránky Ernestíny Švorcové

28. 2. 2024

Dne 25. února 2024 oslavila válečná veteránka a členka Československé obce legionářské ses. Ernestína Švorcová své 90. narozeniny. Narodila se 25. února 1934 jako druhé dítě Ernestíny a Michala Pätoprstých na Slovensku v obci Švajnsbach, později Ružindol.

Po nástupu války a klerofašismu na Slovensku se postupně s rodiči zapojila do odboje proti fašismu, především jako partyzánská spojka. Je až neuvěřitelné, kolik toho tato drobná žena dokázala. V roce 2021 vydala Československá obec legionářská v rámci projektu Péče ČsOL o válečné veterány a ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky její vzpomínky s názvem Životní příběh malé partyzánky. Motto knihy zní: „Narodila jsem se do šťastné rodiny a válka mi ji vzala„. Svůj příběh věnovala dětem, vnoučatům, pravnoučatům a všem dalším generacím, aby nikdy nezapomněly na hrůzný význam slova válka. V březnu 1945 přišla o milovaného otce a bratra, s jejich ztrátou se nikdy nesmířila. Aby se na ně nezapomnělo, aktivně se zapojila do organizování besed o druhé světové válce, jak pro mládež v rámci vlastenecké výchovy, tak i pro občanskou veřejnost. V roce 1953 se seznámila s Alexejem Švorcem, za kterého se v roce 1954 provdala. Vychovali dvě děti, dceru Ernestínu a syna Alexeje. V roce 2005 ovdověla. V současné době žije spokojeným životem s partnerem Otakarem Michalem u dcery Ernestíny v Bechyni.

Milá Ernestíno, ze srdce Ti přejeme hodně zdraví, kupu štěstí, spokojenost a vše dobré do dalších let. Velmi si vážíme toho, že nás považuješ za své blízké přátele.

text: ses. Eva Armeanová
foto: br. Stanislav Pítr