Vzpomínka na americké letce pod zámkem Konopiště

25. 4. 2023

Dne 21. dubna 2023 jsme si připomněli u památníku pod zámkem Konopiště u Benešova zavraždění amerických letců. Pomníček ve tvaru křídla byl vybudován na podnět bývalého starosty města Benešov Ing. Mojmíra Chromého na počátku 90. let minulého století. Připomíná smrt devíti amerických letců, kteří byli v dubnu 1945 sestřeleni na Sedlčansku.

Dvě letadla Boeing B-17 Flying Fortress zasáhla německá protivzdušná obrana v oblasti největšího výcvikového prostoru SS v tehdejším protektorátu. Jeden z letounů explodoval ještě ve vzduchu a z něho se zachránili tři členové posádky. Na druhém bombardéru vznikl požár a kapitán nařídil posádce seskočit. Dvěma členům posádky se podařilo požár uhasit a letoun byl doveden na přistání na vlastní území.
Němci zatkli nejprve osm vojáků z obou letadel a bez soudu je zavraždili u silničního hektometrovníku 2,2 pod zámkem Konopiště, kde sídlilo velitelství gestapa. Devátý Američan byl zatčen o den později a zavražděn u Heřmaniček.

Pietní akt každoročně připravuje město Benešov v součinnosti s Krajským úřadem Středočeského kraje. U památníku položili věnce představitelé města Benešov v čele se starostou Ing. Jaroslavem Hlavničkou. Hejtmanku Středočeského kraje zastupoval její náměstek Ing. Stanislav Pavlík, který vystoupil se slavnostním projevem. Účastníky pozdravil i zástupce ambasády USA, přidělenec obrany plk. James Hackbarth.

Tradičně uctili památku zavražděných položením věnce i zástupci Jednoty Československé obce legionářské Benešov 2 bratři Miroslav Marek, Karel Hrůza a Stanislav Švidek.

Kulisu této vzpomínky tvořila dobová technika, používaná americkou armádou ve druhé světové válce.

text a foto: br. Miroslav Marek