Vzpomínka na partyzánskou skupinu „Národní Mstitel“ v Zahájí

26. 4. 2024

Jednota Československé obce legionářské v Mělníku si každoročně připomíná odvahu partyzánů a obyvatel Zahájí, kteří hrdinně pomáhali partyzánské brigádě „Národní mstitel“. Letos si je připomenuli v úterý 23. dubna.

V oblasti na severu mělnického okresu u obce Zahájí se na konci druhé světové války zformovala partyzánská skupina, později brigáda, Národní mstitel. Její základ tvořilo 15 bojovníků paradesantní brigády vyslané do Čech velitelstvím 4. ukrajinského frontu. Velitelem brigády byl major Pavel Alexejevič Kaniščev, zástupcem nadporučík Dmitrij Popjuk, komisařem brigády Oskar Beneš. Původně měla být tato skupina vysazena u Mladé Boleslavi, ale zřejmě chybou navigátora byl výsadek proveden 25. března 1945 do prostoru severně od Liběchova, do německého území. Díky duchapřítomnosti zdejšího německého obyvatelstva byl výsadek téměř okamžitě prozrazen a byly aktivizovány početné německé síly k nalezení parašutistů. Kokořínské lesy nabízely možnost ukrytí a do řepínských lesů se dostalo nakonec 10 z 15 členů paravýsadku.

Dne 24. dubna 1945 se do prostoru Zahájí začaly stahovat silné německé oddíly s cílem brigádu obklíčit a zničit. K prudké střelbě došlo poté, co se 3 členové oddílu – komisař Beneš, radista Vybornov a partyzán Andronov – rozhodli vrátit zpět do úkrytu pod vsí. Dnes se již přesné důvody návratu nedozvíme, nic to ale nemění na faktu, že všichni tři bojovali s nerovnou přesilou a v nerovném boji padli.

Bylo nám ctí akci znovu uskutečnit a uctít tak památku těch, kteří hrdinně bojovali i proti přesile. Děkujeme všem za účast.

text a foto: Jednota ČsOL v Mělníku