Vzpomínka na posádku Miss Fortune

5. 3. 2024

U samoty Dubeč nedaleko města Nepomuk na jižním Plzeňsku došlo před 80 lety, 22. února 1944, k dopadu poškozeného amerického bombardéru B-24J Liberator sériového čísla 42-73138-U s přezdívkou „Miss Fortune“. Z jedenáctičlenné posádky sestřeleného letounu se zachránil pouze jediný muž, ostatní Američané na místě zahynuli. Desítky lidí, včetně členů Jednoty Československé obce legionářské v Plzni, si tuto události pravidelně připomínají pietními akty v Nepomuku a na Dubči.

Bombardér Miss Fortune patřil do svazku 98. bombardovací skupiny americké Patnácté letecké armády, která operovala ze základen v jižní Itálii. Velitelem letounu byl první pilot poručík George M. Goddard. Dalšími členy posádky byli druhý pilot Haig Kandarian, navigátor Joseph F. Altemus, bombometčík Charles F. Spickard, radiooperátor Wayneworth E. Nelson a střelci Oscar W. Houser, Harold C. Carter, Rexford H. Rhodes, Roy E. Hughes, John A. Goldbach a Raymond A. Noury. Posledně jmenovaný byl jediným přeživším poslední mise stroje Miss Fortune, kterou byla účast na operaci ARGUMENT. Tato operace měla za cíl přerušit výrobu německých továren na bojové letouny před plánovanou spojeneckou invazí do Francie. Onoho 22. února 1944 se část letounů 98. bombardovací skupiny za nízké viditelnosti odchýlila od původního směru na Řezno a letěla na náhradní cíl, kterým byly Škodovy závody v Plzni.

Letoun směřující nad plzeňskou zbrojovku byl napaden palbou protileteckých kanónů ze země i palubních kanónů německé stíhačky Messerschmitt Bf 110. Seržant Noury po válce vzpomínal: „Byli jsme velmi těžce zasaženi. Díry byly všude, ale my jsme stále letěli. A pak nás napadly stíhačky. Carter, náš střelec kulové věže volal, že mu zamrzly kulomety. Flak střílel dál a chystalo se na nás také asi osm německých stíhačů. Čtvrtý z nich se oddělil od formace a zaútočil. Zpozoroval jsem, že střely z 20mm kanónu směřují na nás. Motory č. 3 a 4 začaly hořet. Viděl jsem, že se křídlo odlamuje od letadla a padá po pravé straně. Řekl jsem si, že to je konec. Najednou jsem ztratil vědomí a probudil se až ve výšce tří nebo čtyř tisíc stop. Můj padák byl plný děr, přesto se však otevřel sám od sebe.“ K jeho velkému štěstí jej ven z letounu odhodila exploze palivové nádrže. Ostatní členové posádky však zůstali v letounu, který směřoval kolmo k zemi a narazil na okraj lesa u hájovny Dubeč. Zbytky těl amerických letců byly místními občany pochovány na hřbitov v obci Prádlo. Po válce došlo k jejich exhumaci a přemístění. Seržant Noury přistál u Chocenic, kde byl odveden na četnickou stanici a následně vyzvednut plzeňským gestapem. Zbytek války strávil v německé zajateckém táboře.

Tuto pohnutou historii si občané Nepomuku a okolních obcí připomínají společně s mnohými nadšenci vojenské historie a členy vojensko-historických spolků. Na letošní vzpomínce k 80. výročí sestřelení bombardéru Miss Fortune se jich v sobotu 24. února sešlo několik desítek a opět nechyběli ani zástupci muzea Patton Memorial Pilsen, Krajského vojenského velitelství Plzeň, Sdružení válečných veteránů Plzeňského kraje či Jednoty Československé obce legionářské v Plzni. Nejprve byly květinové dary položeny k pamětní desce na budově nepomucké radnice, zde také zazněli projevy, následně se účastníci přesunuli k památníku leteckého neštěstí na samotné Dubči. I zde došlo na květiny a zapálení svíček, za plzeňské legionáře se toho ujal br. Aleš Vranovský.

text: br. Petr Tolar
foto: br. Petr Maxim