Vzpomínky Oldřicha Španiela na čs. vojenskou misi v Americe

20. 3. 2024

V rámci Edice pamětí Československé obce legionářské představujeme novou knihu vzpomínek československého legionáře Oldřicha Španiela. První díl jeho pamětí pod názvem „U československé vojenské mise v Americe“ právě vydala Československá obec legionářská u Nakladatelství Epocha s. r. o.

Oldřich Španiel patří k významným, ale téměř zapomenutým osobnostem československých nejen vojenských dějin. Vstoupil do nich jako voják rakousko-uherské armády, v zajetí se přihlásil do československých legií v Rusku a na podzim 1917 se přepravil do Francie. Po válce pokračoval v armádní kariéře, po okupaci v roce 1939 se zapojil do svého druhého odboje, zpočátku jako vojenský přidělenec v jemu dobře známých Spojených státech amerických, na samém konci války se podílel na osvobozování vlasti. Ovšem ani jemu se nevyhnuly čistky po únoru 1948. Poté se věnoval sepsání rozsáhlých pamětí na první světovou válku, ze kterých přinášíme dvě části, kde vzpomíná na své působení u vojenské mise v Americe. Ta sem dorazila v červnu 1918 za účelem náboru krajanů do naší armády ve Francii. První svazek popisuje příjezd, setkání s prof. Masarykem a společné propagační turné po východních státech, včetně návštěv největších krajanských center New Yorku, Chicaga či Pittsburghu. Text doplňuje na sto dobových fotografií.

Publikace „U československé vojenské mise v Americe. Vzpomínky legionáře Oldřicha Španiela. Kniha I.“ je k zakoupení v běžné knižní distribuci, za zvýhodněnou cenu pak u ČsOL v Muzeu československých legií (Praha, Sokolská 33) a na Legiovlaku.

Titulní strana knihy „U československé vojenské mise v Americe. Vzpomínky legionáře Oldřicha Španiela. Kniha I.

Obsah knihy „U československé vojenské mise v Americe. Vzpomínky legionáře Oldřicha Španiela. Kniha I.