Z Tobrúku k RAF – Životní příběh Milana Malého

1. 2. 2024

Novým příspěvkem knižní Edice osobnosti Československé obce legionářské je životopisná kniha „Milan Malý: Z Tobrúku k RAF“, kterou Československá obec legionářská právě vydala ve spolupráci s Nakladatelstvím Epocha s.r.o. Na základě vzpomínek Milana Malého ji sestavila vnučka Dita Edelmanová.

V osudech Milana Malého se spojují dramatické události naší vlasti ve 20. století. Naštěstí se jeho vzpomínky podařilo zaznamenat a nyní vám je přinášíme v knižní podobě. Jeho příběh nám dává možnost nahlédnout do života vojenského pilota, jehož odvaha a odhodlání jsou nezbytné nejen pro vlastní přežití, ale také pro osvobození své země. Začátkem a zároveň vrcholným okamžikem jeho anabáze byl útěk z pracovního tábora v Německu v roce 1940 a riskantní přechod přes Alpy, zde projevil svou velkou osobní odvahu a mimořádné dovednosti. A to vše v pouhých 16 letech! Následovalo zařazení do československé armády, služba u Tobrúku, přijetí do britského Královského letectva a následný výcvik na stíhacího pilota. Radostný návrat domů byl však zastíněn událostmi po komunistickém převratu, kdy na něj čekalo propuštění z letectva a období ústrků. Až po sametové revoluci se dočkal zaslouženého ocenění za svou službu vlasti. Jeho poutavý příběh je doplněn téměř třemi stovkami unikátních fotografií a dokumentů.

Publikace „Milan Malý: Z Tobrúku k RAF“ je k zakoupení v běžné knižní distribuci, za zvýhodněnou cenu pak u ČsOL v Muzeu československých legií (Praha, Sokolská 33) nebo na eshopu Epochy.