Sedmý díl legionářských pamětí

21. 9. 2017

Nejnovější knižní titul z edice Pamětí Československé obce legionářské, již sedmý, nese název „Moje válečná Odyssea“. Jedná se o vzpomínky legionáře a špiona protihabsburského odboje Vladimíra Vaňka. 

Když v létě 1914 vypukla světová války, pobýval Vladimír Vaněk právě v ruské Oděse. Nejprve se chtěl stát válečným dopisovatelem ze srbské fronty, když se však začala v Kyjevě formovat Česká družina, patřil k jedněm z jejich prvních dobrovolníků. Absolvoval vojenský výcvik i první boje na frontě, v listopadu se však dobrovolně přihlásil na tzv. tajnou rozvědku – misi, během které měl proniknout do Českých zemí a předat zde politickým představitelům informace o čs. odboji v Rusku. Jako jediný z čtyřčlenné skupiny úkol splnil. Následně se nechal odvést do rakousko-uherské armády a na frontě přeběhl zpět k Rusům. Popis průběhu tohoto nebezpečného a dramatického, ale zároveň i dobrodružného, úkolu tvoří převážnou část těchto vzpomínek. V roce 1916 byl poslán do Londýna za prof. Masarykem, prováděl nábor krajanů pro čs. odboj v Itálii a následně působil ve Švýcarsku v Tiskové kanceláři Národní rady, kde měl mimo jiné za úkol obstarávat důležité zprávy a informace z domova a jejich předávání spojencům. Tímto „špionským“ obdobím, kdy vedl tajnou válku nejen s rakousko-uherskými agenty, ale i místní nedůvěřivou policí, jeho vzpomínky končí. 

Podobně jako předchozí díly, dostává se i tento do běžné distribuce. Lze jej také za výhodnější cenu zakoupit přímo od „legionářů“, a to buďto v prodejním voze Legiovlaku, anebo na Ústředí ČsOL. Křest knihy proběhne v úterý 26. září na velvyslanectví České republiky v Římě.

vanek