Pardubický kraj ocenil válečnou veteránku

31. 5. 2018

Stalo se již tradicí, že Pardubický kraj oceňuje své občany, kteří vykonali něco výjimečného, nebo se o kraj buď zasloužili či propagují jeho dobré jméno. Letos v květnu se ve Východočeském divadle v Pardubicích konalo slavnostní předání ocenění a to Cenou Michala Rabase za záchranu život, Cenou za zásluhy o Pardubický kraj a Medailí hejtmana Pardubického kraje. 

Jednou z oceněných byla i válečná veteránka, bývalá příslušnice 2. československé samostatné paradesantní brigády v Sovětském svazu, členka Československé obce legionářské nadporučice v. v. Božena Ivanová, rozená Koutná z České Třebové.

O každém oceněném natočila krajská televize medailon, který byl před slavnostním aktem přítomným promítnut. Návrh na vyznamenání podala Společnost přátel československého opevnění, která pro veřejnost provozuje dělostřeleckou tvrz Hůrka v Králíkách. V jejím podzemí je nainstalována výstava „S padákem nad hlavou“ o výsadcích na protektorátní území a samostatné panely tam jsou věnovány již zesnulému generálu Jaroslavu Klemešovi za „Západ“ a Boženě Ivanové za „Východ“. Vernisáže výstavy se osobně zúčastnila. Vyznamenána byla za aktivní účast za osvobození Československé republiky za druhé světové války, za celoživotní vlastenecké postoje a za propagaci armády zvláště v Pardubickém kraji.

A jak na slavnostní předání ocenění v Pardubicích vzpomíná? „Byla jsem na řadě jako poslední a blahopřál mi a cenu předal hejtman Pardubického kraje pan JUDr. Martin Netolický. Publikum mi dlouho aplaudovalo ve stoje. Byl to pro mne velký emotivní prožitek.“

text: br. Oldřich Gregar

foto: Krajský úřad Pardubického kraje