105. výročí narození Josefa Valčíka

19. 11. 2019

Dne 2. listopadu 2019 uplynulo již 105 let od narození Josefa Valčíka, účastníka protinacistického odboje, příslušníka paraskupiny Silver A vyslané exilovou československou vládou na území okupované vlasti a jednoho ze sedmi hrdinů boje v pražském kostele svatých Cyrila a Metoděje v červnu 1942. 

U příležitosti půlkulatého výročí uspořádali v sobotu 2. listopadu členové jednot Československé obce legionářské Ostrava I a Valašské Meziříčí pietní akt ve Valčíkově rodné obci, Smolině u Valašských Klobouk, kde dnes slavného rodáka připomíná pomník dominující místní návsi. Aktu, během kterého promluvil o Valčíkově životě jménem ČsOL předseda jednoty Ostrava I br. Martin Lokaj, se zúčastnili také členové TJ Sokol Valašské Meziříčí. Josef Valčík sice před válkou cvičil v tehdy konkurenčním Orlu, krojovaná sokolská stráž však byla při tomto setkání nanejvýš vhodná a symbolická – přivezla totiž s sebou prapor TJ Sokol Rožnov pod Radhoštěm, který za okupace ukrývali příbuzní Vladimíra Petřeka, který naopak pomáhal s ukrytím sedmi parašutistů, včetně Josefa Valčíka, v chrámu svatých Cyrila a Metoděje, kde byl kaplanem.

Setkání bylo rovněž příležitostí k uctění památky Valčíkovy rodiny, jejíchž třináct členů bylo nacisty ze msty zavražděno v koncentračním táboře Mauthausen 24. října 1942. Jména jeho nejbližších jsou vypsána na sousedním pomníku, další bychom našli na pamětních deskách v okolních obcích. Tak jako v minulých letech se setkání zúčastnili také jejich potomci, děti a vnoučata patnácti sirotků, kteří po vyvražděné rodině zůstali. I díky nim zůstává vzpomínka na tragickou dobu i odvahu Josefa Valčíka stále živá.

text a foto: br. Martin Lokaj