Vzpomínka na Jana Kelbla, který se nedočkal návratu do vlasti

10. 4. 2019

V sobotu 13. 4. 2019 se u hrobu legionáře Jana Kelbla v Italském městě Gulianova uskuteční pietní akt připomínající 100. výročí smrti zapomenutého vojáka, který se nedočkal návratu do vlasti a jeho strastiplná životní pouť přes ruské zajetí, boje na Sibiři a cestu lodí z Vladivostoku skončila téměř na prahu domova necelých šest měsíců od konce války a vzniku republiky. Pietní akt se uskuteční pod záštitou italské vlády, Československé obce legionářské a velvyslanectví České a Slovenské republiky.

Do Neapole byl z Vladivostoku přepraven s prvním transportem našich nemocných a raněných legionářů na lodi Roma. Válečné zranění a nemoc se mu však staly osudnými během přepravy po železnici a tak bylo jeho tělo ponecháno v železniční stanici Gulianova, kde byl následně v městské nemocnici prohlášen za mrtvého.

Střelec Jan Klebl se narodil se 7. května 1879 v Hrušovanech, okres Hustopeče, následně se přestěhoval do Židlochovic, na jižní Moravě.  Byl poštovním úředníkem a aktivním členem Sokola. V roce 1914 narukoval k 99. pěším pluku rakousko-uherské armády. V hodnosti desátník padl 12. října 1915 během bojů u města Luck do ruského zajetí. Do legií vstoupil bezprostředně po bitvě u Zborova 15. července 1917 se v obci Lukaševka v Kyjevské gubernii a jako střelec 5. střeleckého pluku byl veden až do své smrti v Gulianově, kde je pohřben na místním hřbitově.

 

2019 04 13 Vzpomínka na Jana Kelbla

 

kelbl

Legionář Jan Kelbl na skupinové fotografii první zprava.