Piety v Krupce, Fojtovicích a na Praze 9

25. 5. 2020

Na pozvání Městského úřadu v Krupce byla dne 24. dubna 2020 uctěna památka 313 obětí transportu z Ossendorfu. Obětem transportu byl odhalen v roce 1948 pomník na Prokopce, který je každoročně místem konání vzpomínkové akce, které se účastní nejvyšší ústavní činitelé. Letos proběhla pieta komorně. 

Na státní hranici ve Fojtovicích byla uctěna památka prvního rudoarmějce, který 8. května 1945 položil život na území ČSR při Pražské operaci Rudé armády. I zde byl vzdán Československou obcí legionářskou hold a položen věnec na znamení úcty.

Dne 5. května 2020 byla zástupci Jednoty ČsOL Praha 9 uctěna památka obětí Pražského povstání v Ďáblicích, památka padlých polských vojáků při osvobozování severovýchodních okrajů Prahy u památníku v Žernosecké ulici a uctěna památka popravených na Kobyliské střelnici. V Hloubětíně členové jednoty Praha 9 uctili u pomníku v Mochovské ulici památku obětí druhé světové války, kteří byli občany Městských částí Prahy 9.

ČsOL byla jedna z prvních, která uctila památku obětí druhé světové války a Pražského povstání na Praze 8 a 9. Na všech akcích byla znát pandemická opatření, ale i malý zájem o přípravu míst, která jsou spjata s 75. výročím ukončení války v Evropě. Nejlepší prostředí připravila Praha 14, pod kterou pomník v Mochovské ulici spadá.

text a foto: br. Jiří Vlasák