Legiovlak vrátil tvář už přes 13.000 legionářů

11. 3. 2021

Díky webu Československé obce legionářské se každý může podívat do tváře již 13.205 legionářům. Pracovníci Legiovlaku, kteří zatím nemohou přivítat jeho nadšené návštěvníky, každý den zpracovávají desítky dokumentů, které získali při jeho cestě v letech 2015-2020 a rozšiřují veřejně přístupnou databázi www.krevlegionare.cz. 

Protiepidemická opatření se výrazně dotkla i Československé obce legionářské, která musela v minulém roce pro veřejnost výrazně omezit činnost svého pražského muzea i Legiovlaku, jehož program byl v posledním roce projektu Legie 100 výrazně redukovaný. I tak si ho na jeho 23 loňských zastávkách stihlo prohlédnout na 60.000 lidí. „Řadu návštěvníků zajímají životní příběhy jejich předků a často nosí fotografie či jiné dokumenty, které se k legionářské historii váží,“ říká Jiří Charfreitag, vedoucí projektu Legiovlak a dodává: „Od první chvíle veškeré dokumenty a fotografie od návštěvníků skenujeme, třídíme a postupně přidáváme do legionářské databáze www.krevlegionare.cz.“ Pracovníci Legiovlaku také sami aktivně vyhledávají ve starých novinách, časopisech či ročenkách veškeré fotografie, na kterých se dají identifikovat konkrétní legionáři a ty pak přidávají k jednotlivým jménům v databázi.

Zatímco v běžném provozu Legiovlaku byl čas na soustavné doplňování databáze především přes zimu, kdy se prováděla údržba, zdá se, že současná nešťastná situace je alespoň k něčemu dobrá. „Průvodci Legiovlaku mají teď více času a naše digitalizační středisko každý den doplňuje a zveřejňuje desítky nových záznamů a fotografií mapující život legionářů,“ říká Charfreitag a dodává: „Základem našich stránek je databáze, kterou nám poskytl Vojenský historický archiv, tu jsme během posledních pěti let značně rozšířili zejména o fotografie, některá chybějící životopisná data a další dokumenty. Vše je zdarma veřejně přístupné, chtěli bychom, aby každý měl možnost poznat tvář svého předka legionáře.“

Fotografie a další dokumenty lze již najít u 13.205 legionářů, celkem je prozatím zveřejněno 60.817 jednotlivých snímků, což představuje na 28 GB dat. U 2.155 legionářů se podařilo dohledat jejich meziválečné zaměstnání, 2.462 z nich jsme spojili s konkrétní legionářskou organizací, jejíž byli členy a u 4.714 jsme doplnili datum jejich úmrtí, neboť během komunistického režimu o jejich osudy oficiální místa projevovala jen pramalý zájem. 427 legionářů má v současnosti doplněný podrobnější životopis a na mnoha dalších se stále pracuje.

Mezi fotografiemi a dokumenty v databázi lze najít i skutečné skvosty. „Jsme velmi pyšní například na fotoalbum Týlového intendantstva našich legií na Rusi legionáře Jiřího Hanuše,“ říká Charfreitag a dodává: „Album jsme dostali darem od pana Milana Niče už v roce 2017 při jeho návštěvě Legiovlaku a je vynikajícím pramenem poznání o úžasné schopnosti improvizovat, přizpůsobit se chaosu občanské války i podnikavosti.“ Týlové intendantstvo byla složka legií, která se starala o jejich zásobování. Dokázali získat vše od potravin, přes oděvy až ke zbraním a munici. Naši vojáci ze Sibiře vyváželi například kožešiny a jiné zboží, za které pak nakupovali nedostatkové suroviny, provozovali řadu továren a to včetně pro Čechoslováky nezbytného pivovaru v Kurganu.  Tyto unikátní fotografie naleznete v záznamech legionáře Jiřího Hanuše na webové stránce http://www.legie100.com/krev-legionare/30810/.

 

Snímek obrazovky 2021 03 11 083304

Hlavní stránka elektronické databáze československých legionářů dostupná na adrese www.krevlegionare.cz

Snímek obrazovky 2021 03 11 083559

Začátek galerie snímků přidaných k profilu legionáře Rudolfa Hanuše

 

Screenshot 20210311 091406 Chrome

Webové stránky se snadno přizpůsobí prohlížení v mobilním telefonu

Screenshot 20210311 091301 Chrome