Třetí díl pamětí generála Otakara Husáka právě vyšel

13. 7. 2021

V rámci slavnostního odhalení nové pamětní desky generálovi Otakaru Husákovi, které proběhlo v pondělí 12. července 2021 v ulici U Havlíčkových sadů na pražských Vinohradech, byl představen nový díl Husákových pamětí. V pořadí třetí svazek z celkově čtyřdílných memoárů Otakara Husáka – legionáře, generála československé armády, ministra obrany, ředitele továrny na výbušniny a vězně nacistického i komunistického režimu – vydala Československá obec legionářská ve spolupráci s Nakladatelstvím Epocha s. r. o. právě nyní. Celkově se jedná již o šestnáctý příspěvek do Edice pamětí Československé obce legionářské. 

Třetí díl pamětí Otakara Husáka začínají jeho záměry do budoucna. Po skončení bojů o Slovensko chtěl opustit armádu, věnovat se podnikání a také se oženil. President Masaryk s ním ale měl jiné plány! Husák tak pokračoval ve službě, byl povýšen na generála a s ministrem Benešem se podílel na vyjednávání prvních spojeneckých smluv v Jugoslávii a Rumunsku. Mladou republiku však trápila politická nestabilita, která vyústila ve vznik úřednické vlády Jana Černého. V té byl na prezidentovo doporučení jmenován ministrem národní obrany. Stal se tak budovatelem armády, o jejíž celkovou budoucnost musel bojovat na všech frontách. Nechybí tak přiblížení polemik a diskusí v parlamentu, senátu i na stránkách tehdejšího tisku, přičemž nezapomíná přiblížit některé, dnes již téměř zapomenuté, politiky té doby. Prostřednictvím korespondence a dochovaných dokumentů se také vrací k situaci a historii čs. legie v Rusku v letech 1919-1920. Maximální pracovní nasazení a stres však zanechaly stopy na jeho zdraví.

Publikace „Jdi! Vzpomínky legionáře Otakara Husáka. Kniha III.“ je k zakoupení v běžné knižní distribuci, za zvýhodněnou cenu pak u ČsOL v Muzeu československých legií (Praha, Sokolská 33) a na Legiovlaku

 

husak jdi 3

Titulní strana knihy „Jdi! Vzpomínky legionáře Otakara Husáka. Kniha III.“

husak jdi 3 obsah

Obsah knihy „Jdi! Vzpomínky legionáře Otakara Husáka. Kniha III.“