Zemřela Miroslava Kaštovská

28. 12. 2021

Na Štědrý den 24. prosince 2021 zemřela válečná veteránka a členka Jednoty Československé obce legionářské v Opavě sestra Miroslava Kaštovská, která se během druhé světové války zapojila do podpory partyzánů v Beskydech.

Pohřeb se uskuteční ve středu 29. prosince od 13 hodin v Opavě.

 

Miroslava Kaštovská, rozená Tkáčová, se narodila 8. prosince 1931 v dnes již zaniklé osadě Znajka mezi Čeladnou a Horní Bečvou v Moravskoslezských Beskydech. Rodina Tkáčových zde žila sama oddělena od nejbližších sousedů na několik kilometrů. Odloučenost místa se během druhé světové války stala výhodnou pro ukrývání partyzánů, kteří se v oblasti objevili na podzim 1944. Jednalo se o příslušníky 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky (na Moravě) s velitelem poručíkem Jánem Ušiakem a sovětským poradcem a náčelníkem štábu kapitánem Dajanem B. Murzinem, kteří se do Beskyd přesunuli z území Slovenska a usídlili se v okolí Čeladné. V téže době seskočila do tohoto prostoru také paradesantní skupina WOLFRAM vyslaná z Velké Británie pod velením kapitána Josefa Otiska. Obě odbojové skupiny – partyzáni z východu i parašutisté ze západu – spolu v Beskydech spolupracovaly. Otec Miroslavy, pan Jindřich Tkáč, ukryl na samotě Znajka nemocného partyzána Murzina a následně se Tkáčovi podíleli na zásobování partyzánů. Když v listopadu 1944 Ušiak a Murzin unikli z obklíčení, ukryl se raněný Murzin u Tkáčových, kteří pro něj vybudovali v lese maskovanou skrýš. Zde sovětský partyzán přečkal rozsáhlou německou protipartyzánskou operaci TETŘEV. Pro Miroslavina otce si na začátku roku 1945 došlo gestapo i s konfidentem Emilem Muroňem, který pobýval mezi partyzány. Během zatýkání byla surově zbyta i čtrnáctiletá Miroslava, ale nic o pobytu odbojářů neprozradila. Vedle otce byla zatčena i maminka Anežka Tkáčová, která však byla po několika dnech propuštěna. O dalším osudu otce Jindřicha se již nikdo z rodiny nedozvěděl. Rodina bez otce po válce odešla do Frýdku-Místku, později do obce Úvalno na Bruntálsku.

Miroslava se v roce 1949 provdala za Zdeňka Kaštovského a společně vychovali tři děti. Pracovala v Uměleckoprůmyslových závodech v Opavě. Pravidelně se účastnila vzpomínkových setkání někdejších spolupracovníků partyzánů, kterých se účastnil i Dajan B. Murzin, který nikdy nezapomněl na obětavost rodiny Tkáčových. V roce 2009 se stala členkou opavské jednoty Československé obce legionářské a účastnila se vzpomínkových akcí spojených s oslavami konce druhé světové války i vzpomínek na partyzánské hnutí na severní Moravě. Miroslava Kaštovská zemřela 24. prosince 2021 ve věku 90 let.

Čest její památce. 

 

Vzpomínky ses. Kaštovské byly zaznamenány pro Paměť národa, viz https://www.pametnaroda.cz/cs/kastovska-miroslava-1931

 

kastovska rip 01

Miroslava Tkáčová na snímku z roku 1943

kastovska rip 03

Setkání bývalých partyzánů a jejich podporovatelů ve Vizovicích v roce 1995. Uprostřed stojí maminka Miroslavy Kaštovské paní Anežka Tkáčová, vedle ní stojí Dajan B. Murzin a napravo Miroslava Kaštovská 

kastovska rip 02

Ses. Miroslava Kaštovská s předsedou Československé obce legionářské br. Pavlem Budinským
na pietě v Komenského sadech v Ostravě u příležitosti oslav konce druhé světové války 

kastovska tip parte