22. ročník srazu majitelů a příznivců vojensko-historické techniky ve Vojnicích

25. 7. 2022

Již 22. ročník srazu majitelů a příznivců vojensko-historické techniky ve Vojnicích uspořádal Sbor dobrovolných hasičů Vojnice tradičně třetí červencový víkend. Od pátku 15. července 2022 se do areálu Hliník ve Vojnicích postupně sjíždělo na dvě desítky vojenských vozidel a přijížděli účastníci řady dobových táborů prezentujících vojensko-historické jednotky. Páteční večerní program navíc obohatila diskotéka s písněmi z 80. a 90. let. 

Hlavním dnem srazu vojenské techniky ve Vojnicích byla sobota. V 10 hod. program zahájil odjezd více než tuctu vojenských vozidel na bezmála 80 km dlouhou spanilou jízdu po Hané. Trasa po startu z Vojnic směřovala přes Těšetice, Ústín, Hněvotín, Slavonín, Nedvězí, Kožušany, Věrovany, Dub nad Moravou, Vrbátky, Hněvotín, Ústín a zpět do areálu Hliník ve Vojnicích. Spanilou jízdu vedoucí převážně po polních cestách a zpestřenou mírně náročnějším terénem a přestávkou na oběd ve Věrovanech si všichni účastníci velmi užili.

Po návratu vozidel ze spanilé jízdy nastal ideální čas pro návštěvu srazu ve Vojnicích. Návštěvníci kromě dobových táborů, jež byly k shlédnutí již od dopoledních hodin, mohli až do večera obdivovat i veškerou dorazivší techniku. Za zmínku z přítomné techniky stojí např. nákladní vozidla US Army M35 (2 ½ Ton 6×6 Cargo Truck) a M151A2 MUTT. Významně akci podpořil American Liberator, který se nejen účastnil spanilé jízdy americkým druhoválečným vojenským užitkovým nákladním vozidlem Dodge WC-63 (1 ½ – Ton 6×6 Truck), ale k vidění byly i další kusy ze sbírky druhoválečné techniky US Army. Největší pozornost si oprávněně zasloužil polopásový obrněný transportér Half-track Personnel Carrier M3A1 z roku 1943. Třetím vozidlem od American Liberator byl pásový Cargo Carrier M29 „Weasel“ z roku 1944 a bonusem americký muniční vozík M10 (Ammunition Trailer M10) tažený většinou např. samohybnými houfnicemi M7 Priest a M8, M4 Sherman nebo Half-Trackem.

Po celou sobotu probíhala prezentace dobových táborů vojensko-historických jednotek. K vidění byl např. tábor Námořní pěchoty Spojených států amerických (KVH 1st Battalion 3rd Marines USMC Reenacted), výstavka Bundesheeru z 80. let, tábor SPVH Jenisej a Československou obrněnou brigádu ve Velké Británii zastupovali svojí přítomností členové Jednoty Československé obce legionářské Olomouc 1 „6. čs. střeleckého pluku Hanáckého.“

Již tradičně byl součástí rovněž tábor československých letců sloužících za druhé světové války ve Velké Británii v řadách Royal Air Force, který vedl br. Petr Žižka z Jednoty ČsOL Olomouc 1. Pro letošní ročník byla speciálně připravena připomínka čs. příslušníků RAF narozených v Těšeticích (Vojnice jsou součástí Těšetic). Prvním byl stíhací pilot František Hradil, který v rámci britské 19. perutě bojoval na Spitfirech v Bitvě o Británii a připsal si 27. září 1940 poškození německého stíhacího Messerschmittu Bf 109 E. Bohužel následně 5. listopadu 1940 našel v důsledku leteckého souboje smrt v pilotní kabině Spitfiru. Hořící letoun dopadl do ústí Temže u Southendu. Druhým byl Františkův bratr Karel Hradil, jenž byl v prvorepublikovém čs. letectvu leteckým mechanikem. Ačkoliv během Protektorátu Čechy a Morava sloužil ve vládním vojsku u praporu 6 v Hradci Králové, tak byl poměrně aktivním v domácím odboji. Od dubna 1944 dokonce spolupracoval s výsadkem BARIUM. Po odvelení praporu 6 do severní Itálie přeběhl Karel Hradil k italským partyzánům a od prosince 1944 se nacházel ve Velké Británii. V lednu 1945 byl přemístěn k čs. letectvu a přijat do RAF. Od 12. března 1945 pak sloužil až do návratu do Československa u 8311. Servicing Echelon (opravárenská jednotka 311. perutě). Kromě zmíněné výstavy bylo připraveno speciální číslo Čechoslováka a vytvořena tabule letců z Těšetic a okolí sloužících v Royal Air Force 1940–1945, která kombinovala mapu blízkého okolí a fotografie čs. příslušníků RAF.

Sobotní program povedeného srazu vojensko-historické techniky ve Vojnicích vyvrcholil večerním posezením s reprodukovanou hudbou. V neděli byla akce zdárně ukončena a všichni účastníci se rozjeli do svých domovů. Nezbývá než se těšit na další ročník, který se jistě ponese ve stejně dobré atmosféře jako letos.

text a foto: br. Petr Žižka