80 let od popravy Aloise Eliáše

22. 6. 2022

V neděli 19. června 2022 uplynulo 80 let od popravy nejvyššího představitele Němci okupované země během druhé světové války – protektorátního ministerského předsedy Aloise Eliáše. Památku armádního generála in memoriam si v den výročí zástupci Československé obce legionářské připomněli u opravené pamětní desky na budově Kolovratského paláce ve Valdštejnské ulici. 

Pietní setkání se uskutečnilo na pozvání předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila. Dále byl přítomen ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík a manželé Polatovi z Iniciativy A. Společně položili květiny k pamětní desce, které byl nově přeformulován text. Ten dřívější nesl poznámku, že byl Alois Eliáš popraven na příkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Eliáš byl sice zatčen hned den po příchodu Heydricha do Prahy na jeho rozkaz, ale popraven byl až na základě rozhodnutí německého státního tajemníka Karla Hermanna Franka. Eliáš tak Heydricha přežil, byť jen o dva týdny.

Sokol, legionář, vysoký důstojník meziválečné československé armády a předseda protektorátní vlády byl již od začátku okupace zapojen do domácího odboje de facto přímo pod nosy nacistických elit. Předával zpravodajsky cenné informace, pomáhal osobám ukrývajícím se v ilegalitě a dokonce stál za atentátem na kolaborantské novináře protektorátních listů, jehož obětí se stal aktivistický redaktor Karel Lažnovský. Jednalo se o tzv. chlebíčkovou aféru. Ihned po příchodu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha do Prahy byl Eliáš zatčen. Popraven byl v pátek 19. června 1942 na někdejší vojenské střelnici v pražských Kobylisích využívané německými okupanty jako popraviště.

Bývalý francouzský legionář, který v roce 1918 prošel boji u Verdunu a Terronu, byl komunistickým režimem neprávem označován jako kolaborant. Plné rehabilitace se dočkal až v devadesátých letech, kdy o něm byla natočena i televizní inscenace „Generál Eliáš“. Zhlédnout ji můžete na tomto odkazu: https://youtu.be/lYXffNz_egE.

Oba členové Československé obce legionářské, kteří položili květinu k pamětní desce na Malé straně – ses. Marcela a br. Petr Tolarovi – se pak zastavili také u pamětní desky s bustou Aloise Eliáše na jeho rodném domě č. p. 36 ve Francouzské ulici na Praze 2. Busta je umístěna ve výši prvního patra a tak položili květinu jen na římsu u chodníku. Bohužel byla jediná. Legionáři nezapomněli, ale br. Eliáš se v den kulatého výročí své smrti větší pozornosti nedočkal.

text: br. Petr Tolar

foto: Senát Parlamentu České republiky