Akce k 80. výročí boje parašutistů v Resslově ulici v Praze

15. 6. 2022

Jak si nejlépe připomenout 80. výročí posledního boje sedmice československých parašutistů, který svedli proti více než stonásobné přesile v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici? 

Už v pátek 17. června můžete přijít na večerní veřejné promítání filmu „Atentát“ na Karlovo náměstí. To hlavní se pak bude dít po celou sobotu 18. června. V devět hodin seskočí armádní výsadkáři nad Prahou a doskočí do Zítkových sadů. Od půl jedenácté pak začne v Resslově ulici oficiální pietní akt, při kterém budou před okénko krypty a nad ní umístěnou pamětní deskou položeny věnce a kytice. Odtud je jen kousek na Karlovo náměstí, kde bude probíhat celodenní program plný vojenské historie, zaměřený zvláště na přípravu a vybavení parašutistů pro zvláštní úkoly, ale i československé pozemní jednotky ve Velké Británii. Od dvanácti hodin budou ve dvou blocích probíhat komentované ukázky výcviku, operačního materiálu i nácviku útoku na automobil, jak se na něj připravovali členové skupiny ANTHROPOID. Uzpůsobení části tréninku parašutistů si na několika stanovištích budou moci vyzkoušet i ti nejmenší návštěvníci.

Akci připravila Československá obec legionářské ve spolupráci s Městskou částí Praha 2 a za podpory Ministerstva obrany České republiky. O dobový vojenský tábor a program se postarají členové klubů vojenské historie Rota Nazdar a Pětačtyřicítka Brno i další jednotlivci z celé republiky. Akce se koná pod záštitou ministryně obrany Jany Černochové a starostky Prahy 2 Alexandry Udženije. 

Do 18. června mají návštěvníci také možnost navštívit panelovou výstavu 80 let operace ANTHROPOID na náměstí Míru, kterou připravila Československá obec legionářská ve spolupráci s Iniciativou A. 

 

2022 06 18 Muži odplaty 80 let operace Anthropoid

 

2022 06 17 Film Atentát