Ostravský hold válečným veteránům

16. 11. 2022

Všechny, kdo nasazovali a nasazují své životy za naši svobodu, demokracii a bezpečnost si Ostravané připomenuli v Den válečných veteránů slavnostním setkáním v moravsko-ostravském Parku Československých letců. Oproti předchozím letům jej Krajské vojenské velitelství (KVV) Ostrava uspořádalo u nového a po architektonické stránce neotřelého Památníku válečným veteránům, jenž byl odhalen teprve v červenci tohoto roku. Pro všechny to také bylo poprvé, co se tento významný den připomínal ve stínu války, kterou na východě Evropy rozpoutala Ruská federace.

Před shromážděné účastníky zahraničních operací Armády České republiky z našeho regionu, zástupce samosprávy, spolků a ostravskou veřejnost vystoupil se slovy vděku náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a primátor města Ostravy Tomáš Macura. Ten ve svém projevu vzdal úctu také ukrajinským vojákům, kteří v současnosti statečně brání svou zemi a vyjádřil přesvědčení, že Putinovský režim, stejně jako všechny diktatury před ním, dříve nebo později padne. O historii Dne válečných veteránů následně promluvil předseda Jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1 br. Martin Lokaj.

Závěrečné slovo přirozeně patřilo pořadateli setkání – řediteli KVV Ostrava plk. gšt. Jaroslavu Medkovi, který využil slavnostní příležitosti k předání resortních vyznamenání svým podřízeným, příslušníkům KVV a Pěší roty Aktivních záloh pplk. Josefa Otiska, a to v podobě medailí a stužek „za službu v ozbrojených silách“ a za výjimečné výsledky při výstavbě, řízení a plnění úkolů Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky. Ocenění si ale odnesl také historicky první velitel ostravských „ázetek“ a někdejší tajemník Jednoty ČsOL Ostrava 1 br. mjr. v. v. Marian Macurek. Pamětní medaili 100 let ČsOL mu předal předseda jednoty br. Lokaj jako dík za dlouholeté zásluhy o rozvoj legionářského hnutí na Ostravsku.

text: br. Martin Lokaj
foto: Moravskoslezský kraj