Pietní akt věnovaný americkým letcům v Nepomuku

23. 2. 2022

V sobotu 19. února 2022 se v Nepomuku uskutečnila tradiční vzpomínková akce k připomínce amerických letců, kteří zahynuli během sestřelu jejich bombardovacího letounu v únoru 1944. Za Jednotu Československé obce legionářské v Plzni se akce zúčastnil br. Martin Marek. Přinášíme zde jeho článek.

Nepomuk na jižním Plzeňsku je známý díky zámku Zelená hora a příběhu takzvaných černých baronů. Jezdím do tohoto malebného města rád. V sobotu devatenáctého února mě tam zavedla milá povinnost. Jako zástupce plzeňské jednoty Československé obce legionářské jsem se zúčastnil vzpomínkového aktu na letce USA, jejich životy vyhasly na nedalekém vrchu Dubeč v roce 1944.

V předposledním roce druhé světové války sílila bombardovací ofenzíva spojenců, jejímž cílem bylo rozvrátit průmysl německé Třetí říše. V noci bombardovali Britové. Přes den se nad Evropu vydávaly stroje amerického letectva. Kromě létajících pevností B-17 to byly také nám dobře známé B-24 Liberator. Stejný typ stroje používala 311. čs. bombardovací peruť pro hlídkování v Atlantiku ve službách britského Coastal Command.  Dne 22. února 1944 odstartovala skupina amerických Liberátorů k útoku na továrny firmy Messerschmitt v okolí bavorského Řezna (Regensburg). Mezi nimi byl i jeden s poetických názvem „Miss Fortune“. Po odpojení stíhacího doprovodu se ovšem část bombardérů vlivem počasí odklonila od plánovaného cíle a směřovala hlouběji nad nepřátelské území, konkrétně nad Plzeň. Zde došlo ke vzdušné bitvě s německými stíhačkami, přičemž svoji roli hrálo také protiletadlové dělostřelectvo, tzv. flak. Několik B-24 prohrálo svůj statečný boj, mezi nimi zmíněná „Miss Fortune“. Hořící stroj se zřítil k zemi zhruba v 12:30. Z desetičlenné osádky se zachránil pouze střelec, seržant Raymond Noury, kterého exploze v letounu katapultovala ven. Ostatní zahynuli v troskách bombardéru. Noury skončil v zajateckém táboře.

Každoročně pořádaný pietní akt má dvě části. Začíná na Nepomuckém náměstí a pokračuje převozem květinových darů k památníku na místě dopadu stroje. Tento rok na návštěvníky čekala blankytná obloha doprovázená ostrým sluncem. Příjemnou scenérií doplnil opravdu čerstvý nárazový vítr. Čepice a kabáty tak byly nutností. Poryvy větru občas udeřily opravdu silně. I tak část náměstí zaplnila historická technika, jejíž prohlídku si nenechalo ujít několik desítek lidí.

Program pietního aktu probíhal před budovou městského úřadu, který byl slavnostně vyzdoben státními vlajkami. Na místě se nacházelo několik zástupců médií. Čestnou stráž zajistili členové vojenských historických klubů v dobových uniformách pod pamětní deskou, připomínající osvobození města Nepomuk v roce 1945.

Kontext celé události z roku 1944 i historii hledání pozůstatků po dopadu bombardéru připomněl úvodní projev. Následovalo kladení květinových darů zástupci města a vojenských klubů. Za plzeňskou jednotu ČsOL jsem položil květinu se stuhou. Následně jsem se památce spojeneckých letců poklonil a společně s ostatními je uctil minulou ticha.

Poté zazněly státní hymny Spojených států amerických a České republiky, čímž pietní akt skončil. Zájemci měli možnost navštívit místní muzeum, především speciální expozici věnovanou osudu předmětného bombardéru.

 

Letoun Consolidated B-24J Liberator s/n 42-73138-U náležel do svazku 343. bombardovací perutě 98. bombardovací skupiny 15. letecké armády Armádního letectva Spojených států amerických. Osádku tvořili:

první pilot Lt George M. „Skipper“ Goddard (+ 22. 2. 1944)
druhý pilot Lt Haig „Kandy“ Kandarian (22. 2. 1944)
navigátor Lt Joseph Frederick „Joe/Altimeter/Star Gazer“ Altemus (+ 22. 2. 1944)
bombometčík Lt Charles Fayne „Spick“ Spickard (+ 22. 2. 1944)
radiooperátor Sgt Wayneworth Evanson „Lord Nelson“ Nelson (+ 22. 2. 1944)
střelec Sgt Oscar William „Lucky“ Houser (+ 22. 2. 1944)
střelec Sgt Harold Clevurn Carter (+ 22. 2. 1944)
střelec Sgt Rexford Harwell „Dusty“ Rhodes (+ 22. 2. 1944)
střelec Sgt Roy Elton Hughes (+ 22. 2. 1944)
střelec Sgt John Aloysius Goldbach (+ 22. 2. 1944)
střelec Sgt Raymond A. Noury (+ 20. 12. 2013)

Čest jejich památce.

 

text a foto: br. Martin Marek