Slavnostní odhalení pamětních desek mělnických odbojářů

5. 12. 2022

V pátek 21. října 2022 byly v Mělníku odhaleny tři pamětní desky osmi zavražděných spolupracovníků československých parašutistů, Jana Kubiše a Josefa Gabčíka. Stejně jako parašutisté za své hrdinství zaplatili životem. Odhalením pamětních desek na domech, kde tito hrdinové žili, chce TJ Sokol na Mělníce, Jednota Československé obce legionářské Mělník a Oblastní muzeum Praha-východ, trvale připomínat hrdiny odboje.

První pamětní deska byla odhalena v dnešní Husově ulici 47, kde žila rodina Rebcova. Augustin Rebec se narodil 30. července 1905 v Sedlčanech. Byl náčelníkem Sokola na Mělníce a v polovině roku 1941 se zapojil do odboje. Božena Rebcová se narodila 13. července 1907 v Sedlčanech. Byla členkou Sokola na Mělníce. Desku společně odhalili: Ing. Tomáš Martinec – starosta města Mělník, Ing. Vlastislav Janík – ředitel Oblastního muzea Praha-východ, John Peers, který přijel až z Velké Británie a Bohuslav Bubník – starosta TJ Sokol na Mělníce a předseda Jednoty ČsOL Mělník. Květiny k pamětním deskám položili i MVDr. Ctirad Mikeš a starosta Neratovic Roman Kroužecký a 1. místostarosta Mgr. Ladislav Židoň.

Druhá deska byla odhalena v ulici 17.lstopadu, kde žila rodina Černických. Ferdinand Černický se narodil 23. února 1889 v Praze. Byl členem Sokola na Mělníce a okrskovým náčelníkem, knihař a majitel papírnictví. Marie Černická narozená 24. listopadu 1898 v Mělníku byla členkou Sokola na Mělníce. Syn Miloslav Černický narozen 31. srpna 1922 v Mělníku byl též členem Sokola na Mělníce.

Třetí deska nemohla být odhalena na domě kde žila rodina Marečkova, protože malé domky na Podolí byly zbourány. Pamětní deska byla odhalena přibližně na místech, kde se tento dům nacházel. Václav Mareček se narodil 11. listopadu 1894 v Chotětově-Skalsku. Byl místostarostou Sokola na Mělníce, pracoval na dráze a za 1. světové války byl československý legionář v Itálii. Marie Marečková se narodila 23. ledna 1897 v Dobrovicích. Byla též členkou Sokola na Mělníce. Dcera Libuše Marečková se narodila 10. července 1925 v Děčíně a též byla členkou Sokola na Mělníce.

Všichni výše jmenovaní hrdinové byli zavražděni 24. října 1942 v Mauthausenu.

Desky byly zhotoveny s finanční podporou Oblastního muzea a Města Mělník.

text a foto: br. Bohuslav Bubník