Válečný veterán rtn v.v. Jan Prokesz z Oldřichovic má 96 let

28. 11. 2022

Bratr Jan Prokesz ve čtvrtek 24. listopadu 2022 oslavil 96. narozeniny v rodinném kruhu. Popřát mu přišli členové Jednoty Československé obce legionářské ve Frýdku-Místku a  br. Petr Radina, terénní pracovník projektu Péče ČsOL o válečné veterány.

Rotný v. v.  Jan Prokesz společně se svými bratry Jiřím a Antonínem, kteří již bohužel mezi námi nejsou, bojoval v letech 1944-45 na západní frontě 2. světové války jako příslušník Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii. V knize Trnitá cesta k Dunkerque, vydané v roce 2020, zavzpomínal  na válečná léta se svými bratry: „Začnu nejstarším bratrem, Jiřím, který byl takovým naším průvodcem a staral se o nás. Bratr Jiří uměl dobře francouzsky, proto byl zařazen na funkci motospojky a tlumočníka ve Wormhoutu u generála Lišky. Jeho úkolem bylo doručovat zprávy podle pokynů velení ČSOB do přední linie bojů. Tonda, měl krycí jméno Jedlička, ten vykonával funkci u zbrojířů a měl na starosti všechny zbraně a muniční sklad.  Já jsem byl zařazen do strážního oddílu, účastnil jsem se bojů o továrnu Filature, kde padlo mnoho našich vojáků. Po válce jsme všichni tři měli problémy, že jsme sloužili na západní frontě. Teprve po revoluci v roce 1989 jsme se díky plk. v. v. Adolfu Kaletovi stali členy obnovené Československé obce legionářské jednoty Frýdek-Místek a někteří byli také povýšeni.

Předseda Jednoty ČsOL ve Frýdku-Místku, br. Petr Majer, předal při této příležitosti br. Janu Prokeszovi Pamětní medaili 100 let ČsOL a popřál mu do dalších let hodně energie, zdraví a stále dobrou paměť. Jak dobře na tom je nám dokázal tím, že zazpíval oblíbenou píseň prvního československého prezidenta T. G. Masaryka Ach synku, synku.

text a foto: br. Teodor Hybler