Zemřel válečný veterán br. plk. v. v. Ján Hacko

13. 7. 2022

V pondělí 11. července 2022 zemřel veterán druhé světové války a člen Jednoty Československé obce legionářské Praha 6 bratr plukovník ve výslužbě Ján Hacko, někdejší příslušník 1. československého armádního sboru v SSSR. Čest jeho památce. 

Ján Hacko se narodil 31. října 1926 v Košicích a když začala druhá světová válka, nebylo mu ještě ani třináct let. Relativně klidný život v klerofašistické první Slovenské republice byl narušen až v roce 1944, kdy se na válečné operace přenesly i na slovenské území. Před postupující frontou byl Ján Hacko evakuován do Tater, a když se vrátil domů, probíhal zde již nábor do československé armády, která se po boku sovětské Rudé armády podílela na osvobozování Slovenska. Dne 27. prosince 1944 ne nechal odvést a stal se tak v osmnácti letech „svobodovcem“. Absolvoval třítýdenní výcvik ve Snině a po něm byl odeslán na frontovou linii u Popradu coby příslušník průzkumné čety. „Chodili jsme do týlu nepřítele přes minová pole chytat živé Němce. Říkali jsme jim jazykové. Pak jsme je odevzdávali na štábu, kde z nich těžili informace. Jednou jsem se dostal jako nováček k zákopu. Jeden z naší skupiny skočil do zákopu, ale nevrátil se. Spustila se strašná palba. Oblohu osvětlovaly světlice, nepřítel nás měl na dlani. Utíkali jsme tehdy, co nám nohy stačily,“ vzpomínal Ján Hacko v roce 2018 pro rozhovor Štěpána Daňka. Během války působil v rámci 1. československého armádního sboru v SSSR postupně pod 3., 1. i 4. brigádou. Nebyl raněn a 8. května 1945 mohl u jednotky na Moravě oslavit konec druhé světové války. Demobilizoval 30. června 1945 a vrátil se na Slovensko. Do vojska se však opět vrátil a sloužil dalších 38 let jako voják z povolání, kdy dosáhl povýšení do hodnosti plukovníka. Služba v armádě znamenala časté změny bydliště a zavedla jej do Čech. Před penzí se vrátil k povolání cukráře, kterému se učil ještě během války. V roce 1994 se stal členem Československé obce legionářské v jednotě Jihlava, později v jednotě Praha 6. Poslední roky života pak strávil v Domově Vlčí mák při Ústřední vojenské nemocnici Praha. Zemřel v pondělí 11. července 2022 ve věku 95 let.

 

hacko rip 02

Plk. v. v. Ján Hacko během rozdávání darů náčelníka Generálního štábu Armády České republiky určené válečným veteránům v Domově Vlčí mák před Vánocemi 2020