Zemřela ses. Marie Michajlovičová, válečná veteránka

26. 7. 2022

Dne 14. července 2022, v nedožitých 101 letech, zemřela veteránka druhé světové války ses. Marie Michajlovičová, členka Jednoty Československé obce legionářské v Chomutově. Narodila se 22. srpna 1921 v Praze. Jako malá osiřela a se svými adoptivními rodiči odešla na Volyň, kde ve vesnici Kupičov prožila své mládí.

Dne 17. března 1944 vstoupila do řad 1. československého armádního sboru v SSSR. Po výcviku byla zařazena jako spojařka 1. československé samostatné tankové brigády. Spolu s brigádou prošla boji Karpatsko-dukelské operace a následujícími boji při osvobozování vlasti. V březnu a dubnu roku 1945 se v sestavě 2. tankové roty zúčastnila osvobození Ostravy. Zde také skončila její bojová cesta. Za svoji činnost v průběhu bojů byla vyznamenána Československou medailí Za chrabrost a následně dalšími oceněními.

Po propuštění ze svazku československé armády 7. ledna 1946 odešla do zálohy v hodnosti četaře. Se svým mužem Petrem Michajlovičem se seznámila v průběhu války. Po odchodu do zálohy uzavřeli sňatek a žili v Kadani, kde vychovali tři děti. Byla dlouholetou členkou Jednoty Československé obce legionářské v Chomutově a Českého svazu bojovníků za svobodu Chomutov. V Marii Michajlovičové odešel skromný a pracovitý člověk. Její optimismus a životní elán zůstane navždy v našich vzpomínkách.

Za Jednotu ČsOL v Chomutově br. Milan Kopecký. 

 

michajlovicova rip 01

Marie Michajlovičová jako příslušnice 1. československé tankové brigády v SSSR
na konci druhé světové války (sbírka br. J. Klůce)

 

michajlovicova rip 02

Ses. Marie Michajlovičová na oslavě svých 100. narozenin v sprnu 2021