Br. Marek Chrobok byl mezi deseti českými dobrovolníky, kteří v Kyjevě obdrželi vysoké vyznamenání

28. 2. 2023

Deset českých dobrovolníků z Team4Ukraine obdrželo v Kyjevě 26. února 2023 medaili za chrabrost. Jedním z oceněných byl br. Marek Chrobok, člen Jednoty Československé obce legionářské ve Frýdku-Místku, který se podílel na dodávkách humanitární pomoci, zdravotnického materiálu do Dětské nemocnice v ostřelovaném Chersonu.

Z původních tří set tisíc lidí zůstala v Chersonu asi desetina, převážně starší lidé. Rodiče většinou děti odvezli, pořád tu ale nějaké zůstávají. O nemocné a zraněné se stará Dětská oblastní nemocnice. Jak uvedla ředitelka Dětské nemocnice Inna Cholodňáková pro Český rozhlas: „Nemocnice má kapacitu čtyři sta lůžek, ale teď tu máme asi padesát dětí. Několik novorozenců, kteří se narodili předčasně a neváží ani dva kilogramy. Bohužel narůstá počet dětí s traumaty, třeba šláply na minu nebo je zranily střepiny granátů nebo rakety.

Čeští dobrovolníci dovezli do nemocnice kromě sanitky dva plicní ventilátory, monitory životních funkcí, anesteziologický přístroj, infuzní sety, obvazový materiál a hračky. Celkem bratr Marek Chrobok absolvoval od září 2022 do února 2023 pět cest s humanitární pomocí.

Jednota ČsOL ve Frýdku-Místku oceňuje jeho statečnost a obětavost.

text: br. Petr Majer
foto: br. Marek Chrobok, L’ubomír Smatana