Olomoucké připomenutí bitev u Bachmače (1918) a Sokolova (1943)

16. 3. 2023

V březnu letošního roku si připomínáme dvě významná výročí našich novodobých vojenských dějin. V prvé řadě se jedná o vystoupení našich legií při obraně železničního uzlu u města Bachmač (1918) a dále také první druhoválečné vystoupení československé armády na východní frontě, tedy bitvu u Sokolova (1943).
Zvláště druhá zmíněná událost byla vzhledem ke kulatému výročí vzpomínána na řadě míst naší republiky. Největší akce pak probíhaly ve dnech 8. až 9. března 2023 na Náměstí Míru v Praze a v následném setkání na Ministerstvu obrany v ulici Na Valech. Tyto dvě významné bitvy byly tradičně vzpomenuty také na regionální úrovni.

Ve městě Olomouci si střetnutí našich legionářů s postupující německou armádou u Bachmače již tradičně připomínají členové Jednoty Československé obce legionářské Olomouc 1 „6. čs. střel. pluku Hanáckého“, jejichž čestný název odkazuje na jednotku, která se v těchto bojích obzvláště vyznamenala.

V souvislosti s tím dne 10. března proběhla akce s názvem „Bachmač 1918 – Sokolovo 1943“. Zástupci Jednoty ČsOL Olomouc 1 se spolu se zástupci Komunitního centra pro válečné veterány Olomouc účastnili piety u pamětních desek na budově Hanáckých kasáren věnovaným vojákům 6. čs. střeleckého pluku padlých v březnu 1918 u Bachmače a popraveným a umučeným příslušníkům Pěšího pluku 6 z dob nacistické okupace.

Setkání se poté přesunulo do nedalekých prostor KCVV v Domě armády, kde předseda Jednoty ČsOL Olomouc 1 br. Tomáš Brenza celou akci, a tím i význam bitev u Bachmače a Sokolova, a taktéž Ukrajiny, coby místa vzniku našich moderních vojenských tradic, návštěvníkům přiblížil. Hosté si mohli současně prohlédnout putovní výstavu věnovanou právě okolnostem bitvy u Bachmače, kterou do Olomouce zapůjčilo Ústředí ČsOL.

Následně došlo ke slavnostnímu předání „Medailí 100 let ČsOL“ za dlouhodobou činnost ve prospěch myšlenek Československé obce legionářské. Z rukou br. předsedy toto ocenění dostala nejen dlouholetá členka Jednoty ČsOL Olomouc 1 ses. Miluška Ottová, ale za příkladnou péči o válečné veterány také ředitel Vojenské nemocnice Olomouc plk. gšt. Martin Svoboda.

Závěrečná část pak výlučně patřila pouze bitvě u Sokolova. Bratři Lukáš Honzák a David Báča hostům představili konkrétní souvislosti tohoto střetnutí, jehož osmdesátileté výročí jsme si připomínali, a současně jim odprezentovali celou škálu výstroje a výzbroje, která byla našimi předky u Sokolova v boji s německou přesilou použita.

Následujícího dne poté uniformovaní členové jednoty využili k tomu, aby připomenuli jednoho z mnohých padlých ze sokolovské bitvy. V roce 1912 se v obci Grygov u Olomouce narodil budoucí obránce této ukrajinské vesnice František Valenta. Ve svých třiceti letech byl v Buzuluku odveden do československé armády. V tomto pro nás legendárním městě navíc absolvoval poddůstojnický instruktorský kurz a školu pro důstojníky v záloze. Valentův život se uzavřel dne 8. března 1943 při obraně Sokolova. Členové Jednoty ČsOL Olomouc 1 „6. čs. střel. pluku Hanáckého“ si ho pak připomenuli organizovanou vycházkou do místa jeho rodiště. Při té příležitosti navíc navštívili zdejší pomník padlým z let 1. světové války a také památník místního rodáka a pozdějšího známého československého politika Jana Šrámka.

Za poskytnutí fotografií děkujeme Kristýně Krejčí, Lukáši Honzákovi a Tomáši Brenzovi.

text: br. Milan Vyhlídal
foto: Kristýna Krejčí, Lukáš Honzák, Tomáš Brenza