Pietní akt za sestřelené americké letce na Dubči

28. 2. 2023

V sobotu 25. března se členové Jednoty Československé obce legionářské v Plzni vypravili na tradiční pietní akt do Nepomuku, aby si připomněli oběť posádky amerického bombardéru, který byl nad českým nebem sestřelen 22. února 1944 a zřítil se u nedaleké samoty Dubeč.

Pietní akt začal v deset hodin dopoledne u pamětní desky věnované osvobození města americkou armádou na budově nepomucké radnice. Kytici za plzeňskou jednotu ČsOL položil br. Aleš Vranovský, dále byli přítomni bratři Petr Maxim, Zdeněk Kuncl a Jan Lonský. Po skončení oficiality na náměstí se pak účastníci přesunuli na samotnou Dubeč, kde dopad letounu připomíná památník v podobě nakloněného obelisku. Tam byly převezeny květinové dary z náměstí a opět pietně položeny ke kamenné desce, u které jsou také kvádry – jeden každý za zemřelého člena posádky.

V rámci doprovodného odpoledního programu byla v městském muzeu a galerii představena nová kniha „First over Pilsen“ kolektivu autorů Karla, Davida a Jana Foudových a Jana Vladaře. Kniha shrnuje nejnovější informace o událostech letecké války nad západním protektorátem, včetně sestřelu letounu Liberator u Nepomuku.

Br. Vranovský se akce zúčastnil i se svým historickým vojenským vozem z druhé světové války, legendy jménem Jeep, společně s desítkami dalších majitelů těchto vzácných historických automobilů. A tyto osmdesát let staré stroje si i v těžko přístupném terénu a za střídavého počasí dokázaly hravě poradit.

text: br. Petr Tolar
foto: br. Petr Maxim