Pietní vzpomínka na plukovníka in memoriam Arnošta Steinera v Třinci

19. 1. 2023

V neděli 15. ledna 2023 si členové Jednoty Československé obce legionářské ve Frýdku-Místku, za přítomnosti veřejnosti a třineckého zápasníka Oty Wrzecionka, připomněli 108. výročí narození válečného hrdiny, českého vlastence, čestného občana statutárního města Třince, plukovníka in m. Arnošta Steinera.

Narodil se 12. ledna 1915 v Třinci do rodiny obchodníka s textilem. Věnoval se závodně zápasu a boxu a byl členem Sokola. Jako Žid byl s otcem 26. října 1939 předvolán na gestapo a odeslán do tábora v Nisku nad Sanem. Strážní SS hnali vysílené muže přes rozblácené pole. Otec nestačil tempu a strážný jej chtěl švihnout. Arnošt bič zachytil a klidně hleděl do ústí Němcovy pistole. Za statečnost mohli oba pokračovat v cestě. Úspěšně utekli z tábora. Po překročení hranic se SSSR byli obviněni ze špionáže a odsouzeni na 10 let gulagu. Tam se přihlásili do 1. československého armádního sboru Ludvíka Svobody.

Účastnil se všech bojů československé vojenské jednotky v Sovětském svazu od Sokolova přes Kyjev, Duklu až na Slovensko. Nejprve byl velitelem kulometné čety, následně roty a prokázal v bojích mimořádné hrdinství. Legendárním se stal zejména v bojích na Dukle, na kótách 534 a 694. Přežil situace, o kterých se říká, že se v nich přežít nedalo, za což si vysloužil u svých spolubojovníků přezdívku „Železný Arnošt“. Generál Ludvík Svoboda prohlásil: „To, co dokázal Steiner, už nikdo nikdy nedokáže a nic podobného neuvidí… Můžete mi věřit, že jsem ve dvou válkách viděl mnoho, ale málokdy činy obdobné Steinerovým.

Byl vyznamenán sedmi Československými válečnými kříži 1939, dvěma medailemi Za chrabrost před nepřítelem, Sokolovskou pamětní medailí, byl mu udělen Řád bílého lva Za vítězství II. stupně. Plukovník in memoriam Arnošt Steiner zemřel 9. října 1982 v Brně.

Třinecký zápasník Oto Wrzecionko ve svém krátkém vystoupení připomněl, že Arnošt Steiner se rovněž zapsal do víc než stoleté historie zápasnického sportu v Třinci. „Jsem rád, že mohu spolu s vámi věnovat tuto vzpomínku na člověka, který ukázal mladé generaci, že stojí za to bojovat. Patřil k těm hrdinům, kteří se vyznačovali skromností, kteří své vlastenectví a hrdost na svou zemi prokazovali činy. Čest jeho památce!

text: br. Martin Wrzecionko
foto: br. Eduard Hybler a ses. Jindřiška Beneková