TZ: 80 let od bojů Čechoslováků u Sokolova

2. 3. 2023

8. března si připomeneme 80. výročí bojů československých vojáků u ukrajinského Sokolova. Československá obec legionářská, Ministerstvo obrany České republiky, Městská část Praha 2 a Sokolovo o. p. s chystají velkou oslavu na náměstí Míru, kde se ukáže dobová technika, vojáci a představí se nové knihy o prvním boji našich vojáků proti nacistům na východní frontě a jejich osudech.

Sokolovo je malá obec na Ukrajině, kde se v březnu 1943 odehrály krvavé boje zbrusu nové jednotky – 1. československého samostatného praporu v SSSR s přesilou nepřítele, který se znovu snažil uchvátit již jednou osvobozený Charkov vzdálený necelých 30 km. Výborně vycvičení, dobře vyzbrojení a pro boj za svobodu velmi motivovaní Čechoslováci pod velením plukovníka Ludvíka Svobody tu hrdinně vzdorovali početné přesile tanků a plamenometů, aby se zapsali jako první pozemní jednotka zahraničních vojáků, kteří bojují na východní frontě proti nenáviděným nacistům. „Boje o Sokolovo se již v roce 1943 staly pro naše vojáky mementem a nadporučík Otakar Jaroš prvním zahraničním Hrdinou Sovětského svazu, po válce se jejich odkaz stal bohužel předmětem komunistické propagandy, která zastiňovala ušlechtilé cíle a oběti jednotlivých mužů a žen,“ říká Milan Mojžíš, řídící tajemník ČsOL a dodává: „Na kulaté výročí bitvy pravidelně jezdíme na Ukrajinu, abychom si přímo na místě naše vojáky připomněli. Zuřící válka nám to ale letos nedovolí a tak hlavní oslavy proběhnou v Praze, jejíž osvobození bylo cílem všech vojáků praporu, ač ji často sami nikdy nespatřili.“ Naši vojáci před 80 lety umírali nedaleko míst, kde dnes ukrajinská armáda brání svou vlast proti vpádu neméně krutého protivníka. V mysli členů ČsOL jsou tak i obavy o životy Ukrajinců, kteří památku našich vojáků ctí ve své domovině.

Oslavy na pražském náměstí Míru začínají ve středu 8. března v 9:00 programem pro školy. „Děti si budou moct prohlédnout historickou techniku, výstroj a výzbroj našich vojáků a dozví se řadu zajímavostí o naší jednotce a jejích bojích. Pro nahlášené školní skupiny máme komentované prohlídky, včetně pracovních listů a soutěž o tematické dárky,“ říká Miloš Borovička, tiskový mluvčí ČsOL Během dne jsou připraveny přednášky přímo pod širým nebem a oživlá historie v podobě dobově oblečených mužů v uniformách našich vojáků z roku 1943 připravených každému vysvětlit, co se během druhé světové války používalo a čím si každý voják v tuhých bojích a zimě musel projít. Součástí vzpomínkové akce bude i prezentace Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky a jejích jednotek, včetně středočeské roty Aktivní zálohy.

Součástí programu na náměstí Míru bude v 14:00 pietní akt za padlé a rovněž křest dvou nových knih autorského kolektivu kolem Ing. Milana Kopeckého a Ing. Milana Mojžíše, kteří významně doplnili celoživotní dílo badatele Miroslava Brože Hrdinové od Sokolova a zmapovali medailonky většiny účastníků bojů. „Mravenčí prací v českých, slovenských a ukrajinských archivech se nám podařilo přiřadit celkem 751 fotografií k 972 známým účastníkům bitvy,“ říká koordinátor tiskové činnosti ČsOL Michal Rak a dodává: „Někteří badatelé i v posledních letech zpochybňovali význam bojů i hrdinství našich vojáků tváří tvář tankům. Díky spolupráci s Dr. Filipem Kachelem a jeho bádání v německých archivech se podařilo zmapovat její průběh tak, jak to zatím ještě nikdo neudělal. Máme i informace o obavách protivníka, který zesílenou rotu Otakara Jaroše v Sokolovu považoval za jednotku daleko silnější a nasadil proti ní vše, co měl v dané chvíli k dispozici. Přesto naši vojáci, a mezi nimi i několik žen, obstálo proti přesile se ctí.

Borovička na závěr ještě doplňuje: „S využitím poznatků kolektivu autorů jsme vytvořili novou výstavu o vzniku naší jednotky a jejích bojích na Ukrajině. Její venkovní provedení si od 1. do 21. března bude moct na náměstí Míru pročíst každý, kdo třeba středeční akci nestihne. Poté bude její vnitřní verze vystavena až do poloviny června v prostorách Muzea a vzdělávacího centra čs. legií v suterénu hotelu Legie na náměstí I. P. Pavlova v Praze 2.

Kontakt pro média:
Miloš Borovička, tiskový mluvčí, borovicka@csol.cz, 602 519 828