Vyšly vzpomínky veterána pozorovatelské mise v africké Libérii

17. 10. 2023

Novým přírůstkem Edice pamětí Československé obce legionářské jsou vzpomínky novodobého válečného veterána Tomáše Blažka na pozorovatelskou misi OSN UNOMIL v Libérii pod názvem „Moje africká odysea„. V rámci edice, kterou Československá obec legionářská vydává ve spolupráci s Nakladatelstvím Epocha s.r.o., se jedná o svazek s pořadovým číslem patnáct a o druhé paměti účastníka novodobé mise našich ozbrojených sil.

Tato kniha je autentickým svědectvím člověka, který v devadesátých letech 20. století prožil v polní uniformě devět měsíců na africkém kontinentu v zemi, kam noha našince málokdy vkročí a která byla dlouhou dobu sužována občanskou válkou – v Libérii. Je to příběh člověka, který tam jako vojenský pozorovatel, příslušník pětičlenného kontingentu Armády České republiky dle mandátu Organizace spojených národů sledoval poválečný vývoj směřující k mírovému řešení konfliktu, jež byl zakončen prezidentskými volbami. Mise nebyla rozhodně procházkou růžovým sadem. Je protkána jak dramatickými chvílemi, zejména během odzbrojování místních bojovníků a přesunů na veliké vzdálenosti v nehostinném terénu, tak i momenty příjemnými, jako byla setkání s místními dětmi či odpočinek na březích oceánu či společné chvíle strávené s kolegy prakticky z celého světa. Text vychází z deníkových záznamů a je doplněn více než stovkou unikátních fotografií pořízených v průběhu mise.

Publikace „Moje africká odysea“ je k zakoupení v běžné knižní distribuci, za zvýhodněnou cenu pak u ČsOL v Muzeu československých legií (Praha, Sokolská 33).

Titulní strana knihy Tomáše Blažka „Moje africká odysea“

Obsah knihy „Moje africká odysea“