Výstava BARIUM v Hradci Králové

14. 4. 2023

V pondělí 3. dubna 2023 si členové Jednoty Československé obce legionářské v Hradci Králové připomněli už 79 let od seskoku paraskupiny BARIUM u obce Vysoká nad Labem, a v prostorách referenčního centra Městské knihovny v Hradci Králové zahájili slavnostní vernisáží panelovou výstavu.

Hojná účast veřejnosti nás velmi potěšila, o výstavě a osudech členů skupiny BARIUM i o jejich působení na Královehradecku promluvili autoři výstavy, br. Vladislav Severin z Jednoty ČsOL v Ústí nad Orlicí a br. Jan Hrubecký z naší jednoty. Mezi pamětníky působení BARIA v Hradci Králové a okolí v letech 1944-45 byla i dcera spolupracovníka parašutistů, pana Václava Vachka, paní Věra Nývltová-Vachková. Její tatínek patřil k hlavním spolupracovníkům skupiny BARIUM a po udání a zatčení byl při výslechu na gestapu ubit.

Velké poděkování za možnost výstavu v těchto prostorách realizovat patří br. Pavlu Kuthanovi a poděkování zaslouží i další členky a členové naší jednoty, kteří pomohli ve svém volném čase výstavu i vernisáž připravit. V neposlední řadě moc děkujeme řediteli Muzea Východních Čech, který zařídil výrobu výstavních stojanů.

Výstavu je možno shlédnout do 28. dubna 2023.

text a foto: br. Radek Vorel