Zemřel br. arm. gen. v. v. Emil Boček

25. 3. 2023

Dnes zemřel veterán druhé světové války, poslední československý stíhací pilot britského Královského letectva, bratr armádní generál ve výslužbě Emil Boček, člen Československé obce legionářské. Bylo mu 100 let. Modré nebe, bratře.

Emil Boček se narodil 25. února 1923 v Brně-Tuřanech. Když po obsazení Čech a Moravy v roce 1939 tajně opouštěl svou vlast, aby se v zahraničí zapojil do boje proti nacistickému Německu, bylo mu pouhých šestnáct let. Komplikovanou cestou přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Libanon se dostal do jižní Francie, kde se v Adge 14. dubna 1940 stal příslušníkem československé zahraniční armády. Dostal se na francouzsko-německou frontu, ale brzký pád Francie vedl k další cestě. Evakuoval do Spojeného království. V srpnu 1940 byl přijat do řad britského Královského letectva, kde mohl uplatnit své technické vzdělání strojního zámečníka. Sloužil tedy u pozemního personálu jako mechanik, ale stále více vzhlížel k nebesům. Od poloviny roku 1943 byl zařazen do výcviku na stíhacího pilota, kvůli kterému odplul do Kanady. Kanadský kurz zakončil zhruba po půl roce, na počátku roku 1944, kdy se vrátil do Anglie. Tam výcvik pokračoval, než v říjnu 1944 vzlétl ke svému prvnímu operačnímu letu coby příslušník 310. (československé) stíhací perutě. Jako pilot stíhacího letounu Spitfire doprovázel svazy britských bombardérů během náletů nad cíle nad Německo. Do konce války pak uskutečnil 26 operačních letů. Domů do vlasti se vrátil až 13. srpna 1945, kdy českoslovenští letci přistáli na ruzyňském letišti v Praze. V armádě pak sloužil jen do dubna 1946, kdy odešel do civilu a otevřel si dílnu na opravu motocyklů. Z provozovatele vlastního podniku se z kraje 50. let stal zaměstnanec Mototechny. Později, až do odchodu do důchodu, pracoval jako soustružník ve Výzkumném ústavu přístrojové techniky.

Po obnově Československé obce legionářské se stal jejím členem a aktivním účastníkem mnoha vzpomínkových akcí v doprovodu dalších bývalých letců. Postupem let jich ubývalo, až se stal posledním žijícím československým pilotem z řad Královského letectva. Za své válečné zásluhy byl opakovaně vyznamenáván, dokonce mu byl dvakrát propůjčen Řád bílého lva, a dosáhl povýšení do hodnosti nejvyšší hodnosti armádního generála ve výslužbě. Po celý svůj život byl brněnským patriotem. V Brně také 25. března 2023 zemřel ve věku sta let.

Čest jeho památce.

Mladý příslušník britského Královského letectva Emil Boček (sbírka Post Bellum)

Válečný veterán generál Emil Boček (foto Český rozhlas)